LAJMI I FUNDIT:

Pesë ushqime që parandalojnë kancerin e mushkërive

Pesë ushqime që parandalojnë kancerin e mushkërive

A e dini se kanceri i mushkërive nuk ishte i zakonshëm para vitit 1930, por u rrit në mënyrë dramatike gjatë dekadave në vijim si rezultat i rritjes së pirjes së duhanit në të dy gjinitë.

Mind Body Green tregon se jo vetëm që pinë duhanpirësit në rrezik, prova të reja tregojnë se dieta mund të luajë një rol të rëndësishëm në këtë sëmundje.

Një dietë që përfshin fruta dhe perime mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të mushkërive, ndërsa konsumimi i mishit të kuq, yndyrave të ngopura dhe produkteve të qumështit rrit rrezikun.

Pse disa ushqime janë antikanceroze dhe cilat përbërës parandalojnë kancerin?

Kërkimet e fundit kanë treguar se rreziku i kancerit të mushkërive te jo-duhanpirësit rritet nëse dieta e tyre ka një indeks të lartë glicemik, i cili është një ushqim që rrit sheqerin në gjak relativisht shpejt. Sheqeri i rritur i gjakut mund të rrisë faktorët e rritjes të ngjashëm me insulinën që shoqërohen me një rrezik në rritje të kancerit të mushkërive. Ushqimet që kanë një indeks të lartë glicemik janë patatet, orizi i bardhë, makaronat, lëngu dhe drithërat. Gjithashtu, shtesat (por jo ushqimet) që përmbajnë beta karotinë duhet të shmangen.

Këto janë ushqimet që duhet të hani për të luftuar kancerin e mushkërive dhe të cilat natyrshëm mund të zvogëlojnë rrezikun tuaj:

Mollët

Ka të vërtetë në thënien: “Një mollë në ditë, e dëbon mjekun jashtë”. Mollët, si dhe dardhat, përmbajnë floretinën fitokimike që ndihmon në apoptozën e kancerit të mushkërive që është vdekja e programuar e qelizave të qelizave të sëmura ose të vjetra. Një studim tjetër tregoi se floretin fitokimik fuqizon efektin e ilaçeve kundër kancerit. Mollët përmbajnë gjithashtu një dozë fibrash dhe një fitokimik të quajtur quercetin që luan një rol të rëndësishëm në frenimin e rritjes së disa kancereve.

Fëstëkë

Janë një burim i mirë i vitaminës E, e cila është zbuluar të jetë një suplement i fuqishëm dietik. Gratë që pinë duhan kishin 47 për qind më pak të ngjarë të preken nga kanceri i mushkërive nëse hanë ushqime të pasura me vitaminë E. Përveç fëstëkëve, burime të mira të vitaminës E përfshijnë farat e lulediellit, bajamet dhe embrionet e grurit. Fëstëkët përmbajnë gjithashtu luteinë dhe zeaksantinë, dy karotenoide që shoqërohen me një rrezik të zvogëluar të kancerit të mushkërive.

Hudhër

Një ilaç tradicional në luftën kundër ftohjeve të ndryshme, ai gjithashtu mund të bëhet aleati juaj në parandalimin e kancerit të mushkërive. Një studim zbuloi se njerëzit që konsumuan hudhër të papërpunuar të paktën dy herë në javë ulën rrezikun e tyre për kancer të mushkërive me 44 për qind. Dhe po, hudhra e papërpunuar duket e rëndësishme sepse përbërësit e tij të squfurit besohet se janë përgjegjës për përfitimet e tij dhe zvogëlohen shumë kur ekspozohen ndaj nxehtësisë. Këto përbërje punojnë për të shtypur kancerin në trup, për të penguar angiogjenezën (rritjen e enëve të gjakut) dhe për të riparuar ADN-në, shkruan KP.

Qepë

Qepa e kuqe dhe molla janë një burim kryesor i kuercetinës, një fitokimik me veti të fuqishme antioksidues që është treguar se frenon rritjen e disa kancereve. Një studim i fundit i kryer në minj tregoi se kuercetina ishte efektive në frenimin e metastazës (migrimi i kancerit në një pjesë tjetër të trupit dhe shkaku kryesor i vdekjes nga kanceri) i kancerit të mushkërive, por gjithashtu zgjati jetëgjatësinë e minjve që kishin kancer të mushkërive.

Boronica

Frutat e pyjeve përmbajnë flavonoide anti-inflamatore të quajtura antocianina, për të cilat shumë ekspertë besojnë se janë disa nga antioksiduesit më të fuqishëm fitokimikë. Gjithashtu, një nga burimet më të mëdha të ushqimit është pterostilbene fitokimike e cila ka treguar se indukton apoptozën e qelizave të kancerit të mushkërive, stomakut, pankreasit dhe gjirit. Pterostilbene mund të jetë gjithashtu një agjent efektiv antikancer bazuar në aftësinë e tij për të parandaluar, penguar ose ndaluar zhvillimin e tumorit.

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Thyerja e gishtit të madh: Shërimi është i gjatë dhe komplikimet janë të mundshme

Kalo në kategori