LAJMI I FUNDIT:

Pesë të famshmit që janë edhe sipërmarrës jashtëzakonisht të suksesshëm

Termi njeri i famshëm sjell shumë gjëra në mendje: bukurinë, famën, skandalin e paratë.

Një gjë që nuk është shpesh sinonim i një ylli është një sens i zgjuar i biznesit.

Sidoqoftë, disa kanë përdorur famën dhe pasurinë si një platformë për të filluar ndërmarrjet e tyre të ndryshme të biznesit. Sipas Luke Anderson, disa zhvendosen nga qendra e vëmendjes për t’u përqëndruar në biznes ndërsa të tjerët gjejnë një mënyrë për t’i bërë të dyja me sukses.

Luke Anderson, një sipërmarrës i suksesshëm me interesa biznesi në të gjithë botën, tashmë është përfshirë në mbi 40 biznese. Disa patën sukses, të tjerët dështuan, por të gjitha i dhanë mësime të ndryshme në ndërmarrësi.

Si një sipërmarrës, ai shpesh shikon përreth për të parë se çfarë po bëjnë sipërmarrësit e tjerë. Shpesh është i interesuar edhe për të famshmit që kanë arritur të ekuilibrojnë karrierën e tyre me biznesin dhe beson se disa, të tillë si ata që renditen më poshtë, kanë arritur të jenë të suksesshëm në të dy fushat.

Drew Barrymore

Drew Barrymore (Foto: Getty Images)

Barrymore, e cila ka qenë në industrinë e filmit që nga fëmijëria, filloi kompaninë e saj filmike – “Flower Films” – në 1995. Kompania ka prodhuar shumë prej projekteve të saj gjatë viteve. Ajo më vonë zgjeroi markën“Flower” për të përfshirë bukurinë, modën dhe sendet shtëpiake. Linja “Flower Beauty” përfshin aromë, përbërje dhe pajisje bukurie që janë të pajisura në Walmart dhe Ulta me çmime të volitshme. Linja e saj e syzeve, “Flower Eyewear”, shet syze leximi, lente dhe syze dielli.

“Flower Home’, linja e saj e mallrave në shtëpi në bashkëpunim me Walmart, përmban orendi, pajisje dhe enë të ndryshme. Bizneset e saj vlerësohet të jenë rreth 125 milionë dollarë.

Jessica Alba

Jessica Alba (Foto: Raily News)

Në vitin 2012, Alba nisi kompaninë “The Honest” për të siguruar konsumatorët me produkte organike, të sigurta dhe jo toksike për fëmijë dhe shtëpiake. Kompania prodhon produkte të ndryshme vetëm me përbërës natyralë. Kompania e saj u vlerësua në 756 milionë dollarë në tetor të vitit 2017.

Robert De Niro

Robert De Niro (Foto: The Guardian)

Aktori, i cili ka zbukuruar ekranet tona për më shumë se pesë dekada, është një investitor në industrinë e ushqimit. Ai është bashkëthemelues i ‘Nobu’, një zinxhir restorantesh japonez-peruan, pronar i një restoranti në Manhattan i njohur si Tribeca Grill dhe drejtori menaxhues i Ago, një lokal i shijshëm italian. Ai është gjithashtu bashkëthemeluesi i ‘Nobu Hospitality’, një markë jetese që zotëron hotele në të gjithë Spanjën dhe Londrën.

‘Nobu Residences’, sipërmarrja e tij e pasurive të patundshme, po zhvillon një linjë po ashtu mjaft luksoze në Toronto.

David Beckham

David Beckham (Hello Magazine)

Përkundër se David Beckham u bë i famshëm si një lojtar futbolli për klubin anglez Manchester United, sipërmarrjet e tij të biznesit ishin ato që e katapultuan atë në pasuri. Ai është i njohur globalisht si një ikonë mode dhe është shfaqur në reklamat e markave të ndryshme si Adidas dhe Armani.

Ai ka bashkëpunuar me markën e veshjeve H&M për të hartuar një linjë të brendshme dhe rroba banjo dhe ka linjën e tij të aromave. Në 2018, Beckham nisi një linjë bukurie për meshkuj “House 99” në bashkëpunim me L’Oreal. I vërtetë për rrënjët e tij të futbollit, Beckham është një aksioner në klubin anglez Salford City dhe zotëron klubin e MLS, Inter Miami CF.

Jessica Simpson

Jessica Simpson (Foto: Variety)

Suksesi i Simpson si aktore dhe këngëtare është pothuajse i parëndësishëm krahasuar me suksesin e saj si pronare biznesi. Në vitin 2016, ajo filloi biznesin e saj – “The Jessica Simpson Collection”. Biondja nisi me çanta dore, këpucë dhe çizme para se të zgjerohej më vonë për të përfshirë aromat, orët dhe rrobat. Kompania, e cila është rritur në një ndërmarrje miliarda dollarëshe, konsiderohet si një nga markat më të suksesshme të famshmëve.

Suksesi i këtyre personave në ndërmarrësi tregon se ata nuk po i përmbahen më tregtisë që i bëri ata të famshëm por po investojnë në ndërmarrje të tjera për të diversifikuar rrjedhat e tyre të të ardhurave. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
“Janë shumë të uritur” – Rike Roçi tregon se si ngacmohet nga meshkujt në rrugë

“Janë shumë të uritur” – Rike Roçi tregon se si ngacmohet nga meshkujt në rrugë

Magazina
Loredana nuk përmbahet - publikon fotografi intime nga pushimet me të dashurin gjerman

Loredana nuk përmbahet - publikon fotografi intime nga pushimet me të dashurin gjerman

Magazina
Fansat mbetën të shokuar, pasi zëri i Ariana Grande-s ndryshon në mes të intervistës

Fansat mbetën të shokuar, pasi zëri i Ariana Grande-s ndryshon në mes të intervistës

Magazina
Trupi i ri i Katy Perry me bikini në kopertinën e albumit, ngjall spekulime për përdorim të ilaçit të njohur Ozempic

Trupi i ri i Katy Perry me bikini në kopertinën e albumit, ngjall spekulime për përdorim të ilaçit të njohur Ozempic

Magazina
Arrestohet Justin Timberlake

Arrestohet Justin Timberlake

Magazina
Rihanna është emëruar si fytyra e re e aromës

Rihanna është emëruar si fytyra e re e aromës "J'Adore” të Dior, pasi Charlize Theron e kishte këtë punë për dy dekada

Magazina
Kalo në kategori