LAJMI I FUNDIT:

Përvoja kundër shpejtësisë: Realizohen matjet zyrtare për duelin që Ilir Latifi e zhvillon kundër Rodrigo Nascimento

Përvoja kundër shpejtësisë: Realizohen matjet zyrtare për duelin që Ilir Latifi e zhvillon kundër Rodrigo Nascimento

UFC Vegas 224 e rikthen në kafaz Ilir Latifin që do të përballet me Rodrigo Nascimento në kategorinë e peshave të rënda.

Reklama

Ylli shqiptar ka shijuar dy fitore radhazi herë të parë që nga viti 2018, por ka luftuar vetëm dy herë gjatë dy viteve të fundit dhe tani është 40 vjeç. Nascimento është 10 vjet më i ri se ai, ndërsa futet në këtë duel pas një fitoreje me vendim të ndarë ndaj ish-peshave të rënda Tanner Boser.

Ilir Latifi (17-6) ishte një pretendent për një kohë të gjatë në peshën e lehtë derisa bëri një lëvizje të fundit në kategorinë e peshave të rënda në vitin 2020, ku tani është 2-1 me fitore radhazi. Ai nuk është i njëjti siç ishte në peshën e lehtë gjatë viteve të tij të para, por ka ende shumë për të treguar dhe po kërkon ta dëshmojë këtë të shtunën kundër Rodrigo Nascimento.

View this post on Instagram

A post shared by UFC Europe (@ufceurope)

Rodrigo Nascimento (9-1) vjendhe e tij për të marrë fitoren. Ai ka edhe një avantazh tjetër të madh këtu kundrejt Latifit shumë më të vogël dhe shpreson se kjo do të ndihmojë fuqishëm për të marrë fitoren dhe serinë e tij të parë fituese brenda tetëkëndëshit.

Ilir Latifi edhe në moshën 40-vjeçare është i vështirë për këdo në kategorinë e peshave të rënda, veçanërisht për dikë aq të papërvojë sa Rodrigo Nascimento. Latifi ka atë sfond të nivelit të lartë të mundjes që mund ta mbajë këtë luftë në këmbë dhe ta ndihmojë të kontrollojë kundërshtarët e tij, siç ka bërë në të kaluarën.

View this post on Instagram

A post shared by UFC Europe (@ufceurope)

Ai ia doli më lehtësi edhe ndaj Aleksei Oleinik, kështu që nëse lufta bie në tapet, ai është i përgatitur mirë në kapje. Nuk mund të harrojmë gjithashtu se Latifi ka ende forcë në duart e tij dhe mes kësaj dhe kontrolli i tij në kafaz mund të shënojë padyshim përmbysjen këtu këtë të shtunë.

Në matjet zyrtare, Latifi peshoi në 113 kilogramë, ndërsa Nascimento ishte në 119 kilogramë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Planifikimi i Real Madridit: Ishte një plan i matur në mënyrë perfekte, por Benzema e ‘shpërtheu’

Planifikimi i Real Madridit: Ishte një plan i matur në mënyrë perfekte, por Benzema e ‘shpërtheu’

La Liga
Xavi: Erdhi Rakitic dhe unë duhej të shkoja në Katar në moshën 35-vjeçare

Xavi: Erdhi Rakitic dhe unë duhej të shkoja në Katar në moshën 35-vjeçare

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Historia e trishtë e boksierit Prichard Colon është bërë virale përsëri

Historia e trishtë e boksierit Prichard Colon është bërë virale përsëri

Boks
Balotelli godet rëndë Mourinhon: Duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Balotelli godet rëndë Mourinhon: Duhet të marrë përgjegjësi si burrë

Serie A
Kalo në kategori