LAJMI I FUNDIT:

Përdorimi i tabletave që përmbajnë zink, është ndihmës i mirë ndaj ftohjes

Përdorimi i tabletave që përmbajnë zink, është ndihmës i mirë ndaj ftohjes

Në mënyrë që të shmanget ftohja dhe të jeni mirë gjatë festave të fundvitit, shpëtimi është tek tabletat me zink.


Dobia e substancës e testuar nga hulumtuesit – pas disa vitesh eksperimente, ka treguar se është e aftë në ndalimin e shumëzimit të viruseve, që shkaktohen nga ftohja.

Reklama

Poashtu është gjetur se, ky medikament ndikon në ndalimin e rrjedhës së hundëve dhe gërhitjes – megjithëse, ky medikament ka efekte anësore si të përziera dhe shije të padëshirueshme, transmeton Telegrafi.

Zbulimi është bërë, pas shikimit të një morie të dhënave, tek personat që kanë marrë zink në trajtimin e ftohjes – ata kanë pasur një apo dy ditë më pak me ftohje, në krahasim me të tjerët që kanë marrë medikamente zëvendësuese.

Por hulumtuesit kërkojnë që të mos teprohet me zink, duke u marrë vetëm 25 miligram – ky medikament shkakton anemi dhe lodhje të eshtrave. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

Shëndetësi Lajme
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Shkenca prezanton 'mitrën e parë artificiale' që lejon prindërit të zgjedhin tiparet e bebes! Çfarë duhet të dini

Shkenca prezanton 'mitrën e parë artificiale' që lejon prindërit të zgjedhin tiparet e bebes! Çfarë duhet të dini

Shëndetësi Lajme
Ushqimi më i dëmshëm për gjëndrën tiroide

Ushqimi më i dëmshëm për gjëndrën tiroide

Shëndetësi Lajme
Si ta kalkuloni indeksin e masës tuaj trupore (BMI-në)?

Si ta kalkuloni indeksin e masës tuaj trupore (BMI-në)?

Shëndetësi
Kalo në kategori