LAJMI I FUNDIT:

Përditësohet gjendja shëndetësore e Michael Schumacher: Ku është legjenda e Formula 1 tani?

Përditësohet gjendja shëndetësore e Michael Schumacher: Ku është legjenda e Formula 1 tani?

Michael Schumacher tronditi botën pasi u rrëzua me ski në Zvicër në vitin 2013 dhe pësoi një dëmtim traumatik të trurit duke i dhënë fund karrierës së tij të gjatë dhjetëvjeçare në Formula 1.

Pas aksidentit, ai doli në pension për t’u rikuperuar privatisht dhe djali i tij, Mick, mori stafetën për të mbajtur trashëgiminë e babait të tij në pistë.


Mick që atëherë ka fituar një vend në mesin e pilotëve më mbresëlënës të sportit duke mbajtur emrin e Schumacher në qendër të vëmendjes. Por, kjo nuk do të thotë se njerëzit nuk kanë ende pyetje në lidhje me Schumacherin, i cili nuk është shfaqur në publik për gati një dekadë.

Ku shkoi pasuria mbi 800 milionë eurosh e Schumacher - zbardhet i gjithë skenari
Lexo po ashtu Ku shkoi pasuria mbi 800 milionë eurosh e Schumacher - zbardhet i gjithë skenari

Babai i Mick është ende gjallë për shkak të gruas së tij Corinna, sipas shefit të ekipit të Ferrarit, i kthyer në shefin e FIA-s, Jean Todt.

Ajo ia doli ta mbante atë larg nga vdekja duke mbajtur mbi supe përgjegjësi të konsiderueshme, sipas Todt.

Ai deklaroi për Bild: “Kam kaluar shumë kohë me Corinnan që kur Michael pati aksidentin e tij të rëndë në ski më 29 dhjetor 2013. Ajo është një grua e shkëlqyer dhe drejton familjen”.

“Ajo nuk e kishte pritur këtë. Kjo ndodhi papritur dhe ajo nuk kishte zgjidhje tjetër. Por, ajo e bën atë shumë mirë. Unë i besoj asaj. Ajo më beson mua”.

German Formula One driver and seven times world champion Michael Schumacher talks to staff members during a practice session ahead of the annual Race of Champions (ROC) at Rajamangala Stadium in Bangkok on December 15, 2012.

“Falë punës së mjekëve të tij dhe bashkëpunimit të Corinnas, të cilët donin që ai të mbijetonte, ai mbijetoi – por me pasoja”.

“Dhe pikërisht tani, ju po luftoni pasojat. Shpresojmë që gjërat ngadalë por me siguri do të përmirësohen”, ka shtuar më tej ai.

Ku është Michael Schumacher tani?

Michael Schumacher festoi ditëlindjen e tij të 52-të më 3 janar 2022, duke qëndruar brenda siç ka bërë që nga aksidenti i tij.

Në dhjetor 2013, ndërsa ishte në një udhëtim për ski me familjen e tij, Schumacher pësoi një dëmtim të rëndë në tru kur zbriste nga Combe de Saulire pranë Meribelit në Alpet Franceze me djalin e tij Mick.

Gruaja e Michael Schumacher sqaron se përse u mbajt sekrete gjendja e legjendës së Formula 1 pas aksidentit tragjik
Lexo po ashtu Gruaja e Michael Schumacher sqaron se përse u mbajt sekrete gjendja e legjendës së Formula 1 pas aksidentit tragjik

Ndërsa kalonte një zonë jashtë pistes midis Piste Chamois dhe Piste Mauduit, ai u rrëzua dhe goditi kokën në një shkëmb.

Pavarësisht se mbante një helmetë skijimi, ai pësoi lëndime katastrofike. Schumacher u dërgua me urgjencë në spital dhe u mbajt në koma pas aksidentit dramatik, ndërsa mjekët punonin për të shpëtuar legjendën e Formula 1.

Ata e nxorrën ngadalë nga pavetëdija, të cilën e përfunduan një vit më vonë në vitin 2014.

Më pas, familja e tij e shpërnguli në shtëpi në Gland të Zvicrës, ku ai vazhdon rehabilitimin.

Në vitin 2014, The Telegraph raportoi se legjenda ishte “i paralizuar dhe në një karrige me rrota”.

Ish-shefi i Ferrarit i Schumacher, Todt tha se ai qëndron i fortë.

Më tej shtoi për Radio Monte-Carlo në 2019 se kishte parë një garë në F1 me legjendën dhe ai “vazhdon të luftojë”.

“Unë jam gjithmonë i kujdesshëm me deklarata të tilla, por është e vërtetë”, deklaroi Todt.

E vërteta mbi gjendjen shëndetësore të Michael Schumacher, pakti i heshtjes dhe lufta e legjendës për të parë shkëlqimin e djalit të tij
Lexo po ashtu E vërteta mbi gjendjen shëndetësore të Michael Schumacher, pakti i heshtjes dhe lufta e legjendës për të parë shkëlqimin e djalit të tij

“E pashë garën së bashku me Michael Schumacher në shtëpinë e tij në Zvicër”. “Michael është në duart më të mira dhe kujdeset mirë në shtëpinë e tij”.

“Ai nuk dorëzohet dhe vazhdon të luftojë”, potencoi më tej ai.

Todt përmendi se marrëdhënia e tyre nuk është e njëjtë si dikur, dhe familja e Schumacher vazhdon të luftojë për ta mbajtur në gjendjen më të mirë të mundshme.

Një tjetër përditësim optimist erdhi nga shefi i F1, Bernie Ecclestone, i cili tha muajin e kaluar se po parashikonte që Michael një ditë t’i përgjigjej vetë pyetjeve mbi shëndetin e tij.

Michael Schumacher's early years in F1 saw him suspended for a race with Bennetton

“Ai nuk është me ne për momentin. Por, kur të përmirësohet, ai do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve”, ka thënë ai.

Ndërsa Schumacher vazhdon rrugën drejt rikuperimit, vetëm njerëz të përzgjedhur lejohen ta shohin atë.

Luca Badoer, një ish-koleg i Schumacherit në Ferrari, tha se vetëm gruaja e tij zgjedh se kush lejohet të vizitojë.

Në intervistën e saj të parë që nga lëndimi i Schumacher, gruaja e Michael, Corinna falënderoi legjendën e F1 për “bërjen e gjithçkaje”.

Mjeku tregon gjendjen e Schumacher: Dëmi i pakthyeshëm, është i zgjuar por nuk përgjigjet
Lexo po ashtu Mjeku tregon gjendjen e Schumacher: Dëmi i pakthyeshëm, është i zgjuar por nuk përgjigjet

Corinna Schumacher vazhdon të marrë shumicën e vendimeve për familjen e saj dhe ka fjalën e fundit së bashku me babain e Michael Schumacher, Rolf dhe fëmijët e tyre Gina dhe Mick mbi pamjet e përdorura në një film të ardhshëm rreth tyre.

Sipas kompanisë së produksionit B/14, zhvillimi i filmit të ardhshëm – i cili duhej të dilte muajin e ardhshëm – tani është shtyrë për shkak të “materialit të gjerë” të përfshirë në prodhim. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Portieri i Real Madridit u ndihmua nga bashkëlojtarët e tij para pritjes së penalltisë së Kovacicit, njëri luajti rol kyç

Portieri i Real Madridit u ndihmua nga bashkëlojtarët e tij para pritjes së penalltisë së Kovacicit, njëri luajti rol kyç

Liga e Kampionëve
Lojtarët e Barcelonës e kanë ndjekur Mbappen në tunel pas humbjes nga PSG

Lojtarët e Barcelonës e kanë ndjekur Mbappen në tunel pas humbjes nga PSG

Liga e Kampionëve
Tifozët e Arsenalit gjetën justifikimin për humbjen: Bayern mashtroi Topçinjtë me një truk

Tifozët e Arsenalit gjetën justifikimin për humbjen: Bayern mashtroi Topçinjtë me një truk "të pistë"

Liga e Kampionëve
Bellingham: Hera e parë që vëllai im më pa të luaja për Real Madridin, jam vërtetë krenar

Bellingham: Hera e parë që vëllai im më pa të luaja për Real Madridin, jam vërtetë krenar

Liga e Kampionëve
“Fati nuk ekziston, por çfarë mënyrë fantastike për të humbur”, Guardiola pranon humbjen nga Real Madridi

“Fati nuk ekziston, por çfarë mënyrë fantastike për të humbur”, Guardiola pranon humbjen nga Real Madridi

Liga e Kampionëve
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori