Një karrierë që nisi në qytetin e tij të lindjes, Mitrovicën, e u mbyllë pikërisht aty. Është ky mbrojtësi legjendar mitrovicas, Fetah Ibrahimi.

18 vite më parë debutoi me Trepçën ‘89, duke lënë të kuptohej që një mbrojtës i ri, shumë luftarak po rritej me ngjyrat gjelbër e zi.

Fetah Ibrahimi, qëndroi për tri vite te 89-shi, duke qenë i padiskutueshëm në pozitën e tij.

Me “minatorët”, mbërriti deri në finale të Kupës, para se të largohej nga stadiumi “Riza Lushta”.

“Gërmimi” i tij për trofe, vazhdoi në të njëjtin qytet pak kilometra nga aty.

Synimi doli të jetë i suksesshëm vetëm në vitin e tij të dytë te Trepça.

Reklama

Me këtë skuadër ai fitoi dy titujt, atë të kampionit të Kosovës dhe Superkupës.

Reklama

Padyshim në këtë sukses madhështor të “xehetarëve”, rol kyç pati Ibrahimi, i cili me depërtimet e tij “shpërthyese” nga krahët dhe këmbëngulësinë në mbrojtje, qe njëri nga më meritorët.

Me Trepçën u shpallë kampion edhe në Ligën e Parë të Kosovës, në vitin 2015.

Veç dy skuadrave mitrovicase, mbrojtësi i krahut të djathtë, ishte pjesë e Drenicës dhe Vushtrrisë.

Pak vite para se të përshëndetej me futbollin, ai fitoi çmimin si “Futbollisti i vitit 2018” në Mitrovicë.

Fetah Ibrahimi, u pensionua në ndeshjen e fundit të edicionit 2021/22, në Ligën e Parë, para publikut vendës me fanellën e Trepçës, ku u nderua nga klubi dhe morri duartrokitjet e merituara për karrierën e tij të gjatë në futbollin kosovar.

Reklama

36-vjeçari gjithmonë do të mbahet në mend si një prej futbollistëve më “fair-play” dhe fjalë-pak, duke lënë fushën e blertë të bëjë “zë” për cilësitë e tij prej një mbrojtësi me karakter fitues. /Telegrafi/

Reklama