LAJMI I FUNDIT:

Penalltitë vendimtare, Sevilla për herë të shtatë fituese e Ligës së Evropës

Penalltitë vendimtare, Sevilla për herë të shtatë fituese e Ligës së Evropës

Sevilla dhe Roma zhvilluan një finale të fortë në Ligën e Evropës, ku ndeshja pas kohës së rregullt dhe vazhdimeve u mbyll 1-1, ndërsa në penallti më të mirë italianët.  

Reklama

Rastin e parë në ndeshje e kishte Roma me Leandro Spinazzolan, por gjuajtja e tij u prit nga Bono.

Roma kërkoi penallti në minutën e 32-të pas rrëzimit në zonë të Tammy Abraham, por gjyqtari nuk mendoi për një gjë të tillë.

Por ndeshja u zhbllokua në minutën e 35-të, kur Gianluca Mancini asistoi te Paulo Dybala i cili me një goditje të saktë shënoi për 1-0.

Në kohën shtesë të pjesës së parë, Sevilla ka mundur të barazojë rezultatin, por goditja e fuqishme e Ivan Rakitic u ndal nga shtylla.

Sevilla kishte disa aksione të mira, në fillimin e pjesës së dytë pas futjes në lojë të Susos dhe Erik Lamelas.

Në minutën e 55-të erdhi goli i barazimit, ku Gianluca Manicini shënoi në portën e tij për 1-1.

Roma ka mundur të kthejë epërsinë në minutën e 67-të, por gjuajtja e Abraham u ndal nga portieri Bono.

Ishin dy momente për dy skuadrat që u mendua se kishte penallti, por pas rishikimit në VAR u vendos për mos akordim të tyre.

Në minutën e 83-të, Roma sërish kishte një rast shumë të mirë, ku Andrea Belotti u gjend i vetëm përballë Bonos, por gjuajtja e tij u ndal nga ky i fundit.

Sevilla ka mundur të fitojë në kohën shtesë, por gjuajtja e Susos u ndal nga Rui Patricio.

Dy herë nga 15 minuta nuk është se sollën raste të mëdha nga dy skuadrat, duke bërë që fituesi të zgjidhej me goditjen e penalltive.

Nga 11 metra më të miri ishin spanjollët që fituan me rezultat 4-1.


Penalltitë

Sevilla: Ο Ο Ο Ο

Roma: Ο Χ  Χ 


/Telegrafi/ 

Në trend Sport

Më shumë
Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Ndërkombëtare
Broja i emocionuar me rikthimin në fushë pas nëntë muajve

Broja i emocionuar me rikthimin në fushë pas nëntë muajve

Premier League
Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Ndërkombëtare
Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

La Liga
Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Premier League
Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Premier League
Kalo në kategori