LAJMI I FUNDIT:

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore se si Vladimir Putin, subjekt i një urdhër-arresti ndërkombëtar për krime lufte, do të mund të merrte pjesë në një samit të ekonomive në zhvillim të BRICS në Johannesburg, tha sot ministrja e Jashtme Naledi Pandor.

Reklama

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës dhe Afrikës së Jugut si një anëtare e Gjykatës së Hagës, teorikisht do t’i kërkohet ta arrestojë atë nëse merr pjesë në samitin e BRICS.

“Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë
Lexo po ashtu “Putini në panik” – zbulohen dy arsyet pse ai është i tmerruar dhe po refuzon të udhëtojë jashtë Rusisë

“Qeveria jonë aktualisht po shikon se cilat janë opsionet ligjore në lidhje me këtë çështje dhe besoj se presidenti do të jetë personi më adekuat për të folur për [këtë] pasi të ketë arritur një përfundim”, deklaroi Pandor në margjinat e një takimi të ministrave të jashtëm të BRICS në Cape Town.

Ftesat u janë dërguar të gjithë krerëve të shteteve nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut për samitin e 22-24 gushtit në Johannesburg.

Gjykata me seli në Hagë të Holandës lëshoi urdhrin për arrestimin e liderit rus në muajin mars dhe e akuzoi atë për krim lufte për dëbimin me forcë të fëmijëve nga territori i pushtuar i Ukrainës.

Afrika e Jugut i jep imunitet Putinit pavarësisht urdhër-arrestit ndërkombëtar
Lexo po ashtu Afrika e Jugut i jep imunitet Putinit pavarësisht urdhër-arrestit ndërkombëtar

Ndryshe, në një deklaratë të botuar në gazetën zyrtare të Afrikës së Jugut, Ministri për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Naledi Pandor njoftoi se kishte miratuar imunitetin diplomatik për të gjithë pjesëmarrësit në ngjarje. /Telegrafi/