LAJMI I FUNDIT:

Pastron mirë dritaret, do t’i bëjë të shkëlqejnë: Nuk është as uthull, as sodë buke

Pastron mirë dritaret, do t’i bëjë të shkëlqejnë: Nuk është as uthull, as sodë buke
(Foto: Pexels)

Përdoruesit e rrjeteve sociale pohojnë se kjo metodë vërtet funksionon dhe i bën dritaret të shkëlqejnë, ndaj provojeni.

Nuk është uthull apo sodë bikarboni, por diçka krejtësisht ndryshe dhe do të habiteni se çfarë është – çaji i zi.

Zonja Hinch (Sophie Hinchcliffe), e cila në rrjetet sociale njihet si ‘mbretëresha e pastrimit’, pohon se kjo pije e veçantë është më e efektshmja në pastrim dhe siç thonë fansat e saj, rezultatet janë fantastike.

Pastroni sipërfaqet e qelqta pa lënë shenja me ndihmën e përbërësit që e keni në kuzhinë
Lexo po ashtu Pastroni sipërfaqet e qelqta pa lënë shenja me ndihmën e përbërësit që e keni në kuzhinë

Pse çaji i zi i pastron dritaret në mënyrë kaq efektive

Thuhet se kjo është për shkak të përbërjes së tij, pra acidit tanik, i cili mund të shkatërrojë edhe depozitat më kokëforta të papastërtive dhe yndyrës. Shumë produkte thjesht i vendosin në xham, por kjo nuk ndodh me çajin e zi.

Ndjekësit e zonjës Hinch kanë përgatitur një udhëzues të plotë për pastrimin e dritareve. Siç thonë ata, nuk keni nevojë për një sfungjer apo një leckë. Me çaj është mirë të pastroni me letër gazete dhe pasi t’i pastroni, thjesht shpërlani dritaret me ujë të nxehtë.

Hiqni njollat e sapunit me ndihmën e përbërësve që keni në kuzhinën tuaj
Lexo po ashtu Hiqni njollat e sapunit me ndihmën e përbërësve që keni në kuzhinën tuaj

Si funksionon pastrimi me çaj të zi

Filloni duke pastruar pluhurin nga korniza e dritares. Bëni të njëjtën gjë me blindat dhe nëse keni perde, sigurohuni që para pastrimit t’i hiqni dhe t’i lani. Nëse keni një rrjetë kundër mushkonjave në dritare, hiqeni atë, më pas fshijeni me një leckë të lagur dhe thajeni.

Derisa ajo është duke u tharë, lani pjesën e jashtme të xhamit dhe kornizën me një peshqir. Spërkateni me pastrues dritaresh dhe çaj të zi të cilin e keni ftohur dhe e keni futur në një shishe me spërkatës. Fshini dritaret nga lart poshtë me gazetë ose një leckë mikrofibër.

Fshijeni derisa xhami të jetë plotësisht i pastër dhe me shkëlqim. Përsëritni dy hapat e fundit në pjesën e jashtme të dritares. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Pesë shenjat e horoskopit që janë të “destinuara” për t’u bërë të famshme

Astrologji
Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Gruaja zbulon një pjesë sekrete të makinës larëse ku grumbullohen të gjitha papastërtitë

Stil
Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Tre gabimet e zakonshme në shtëpi që ju “rrisin” faturat e ngrohjes – si mund të kurseni?

Stil
Këto janë shenjat më inteligjente të horoskopit, mësoni nëse jeni edhe ju në mesin e tyre

Këto janë shenjat më inteligjente të horoskopit, mësoni nëse jeni edhe ju në mesin e tyre

Astrologji
Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Në këtë qytet të gjithë banorët jetojnë në vetëm një pallat me 196 banesa

Stil
Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Fjalët e urta dhe thëniet për misionin e lartë të mësuesit. Mendime të mençura për mësimdhënien

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori