LAJMI I FUNDIT:

Pasojat e thatësirës në Australi, mijëra lopë vrapojnë për ta shuar etjen te cisterna me ujë (Video)

Pasojat e thatësirës në Australi, mijëra lopë vrapojnë për ta shuar etjen te cisterna me ujë (Video)
Reklama

Mijëra lopë të etura janë filmuar duke vrapuar për të pirë ujë nga kamioni cisternë, pasi shteti më i populluar i Australisë, Uellsi i Ri Jugor (NSW) është goditur nga thatësira që po konsiderohet më e rënda në 20 vitet e fundit.

Pronarja e lopëve kishte udhëtuar qindra kilometra për ta mbushur cisternën me ujë për t’ua shuar etjen lopëve, që mezi arrinin të qëndronin në këmbë nga temperaturat e larta, transmeton Telegrafi.


Pamjet e filmuar me dron shfaqin Uellsin e Ri Jugor që është goditur tërësisht nga thatësira, si dhe 1,300 lopët e fermeres Amber Lea që kishte bërë të pamundurën që t’ua sigurojë ujin për të mbetur gjallë.

“Uji është zhdukur pothuajse në të gjitha zonat. Mullinjtë kanë ndalur punën, kurse edhe ato pak zona që kanë ujë janë 50 deri në 70 kilometra larg zonave të banuara”, ka deklaruar fermerja Lea.

Uellsi i Ri Jugor prodhon rreth një të katërtën e prodhimit bujqësor të Australisë. U regjistrua zyrtarisht si “qind për qind në thatësirë” të mërkurën.

Qeveritë shtetërore dhe ato federale kanë siguruar një fond prej 576 milionë dollarësh, në fondet e ndihmave emergjente. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Interesante
Profesori filmohet duke bërë seks me studenten (Video, +18)

Profesori filmohet duke bërë seks me studenten (Video, +18)

Fun
Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Fun
Dramë e paprecedentë në qendrën tregtare: 'Sirenës' i ngeci bishti gjatë performancës dhe për pak sa nuk u mbyt

Dramë e paprecedentë në qendrën tregtare: 'Sirenës' i ngeci bishti gjatë performancës dhe për pak sa nuk u mbyt

Interesante
Po të mos e kishte parë, kush e di se çfarë do të kishte ndodhur: Ja ku një burrë e gjeti një gjarpër vdekjeprurës

Po të mos e kishte parë, kush e di se çfarë do të kishte ndodhur: Ja ku një burrë e gjeti një gjarpër vdekjeprurës

Fun
Kalo në kategori