LAJMI I FUNDIT:

Pas kryengritjes së dështuar, Grupi Wagner thotë se do të pezullojë rekrutimin e mercenarëve

Pas kryengritjes së dështuar, Grupi Wagner thotë se do të pezullojë rekrutimin e mercenarëve

Kompania private ushtarake e Yevgeny Prigozhin, Wagner Group, po pezullon përpjekjet e saj të rekrutimit për një muaj pasi ajo zhvendos operacionet në Bjellorusi, tha të dielën një kanal Telegram i lidhur me Prigozhin.

“Për shkak të mospjesëmarrjes së përkohshme të Wagner PMC në një operacion special ushtarak dhe zhvendosjes në Republikën e Bjellorusisë, ne po pezullojmë përkohësisht punën e qendrave rajonale të rekrutimit për PMC Wagner për një periudhë 1 mujore”, thuhet në kanalin Telegram që drejtohet nga një nga punonjësit e Wagner, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Kujtojmë se ishte presidenti bjellorus Aleksandr Lukashenko ai që thuhet se ndërmjetësoi një marrëveshje që Prigozhin dhe forcat e tij të largoheshin nga Rusia pas rebelimit jetëshkurtër të Wagnerit kundër Kremlinit javën e kaluar.

Skenarët e mundshëm - ja çfarë mund të ndodhë me Grupin Wagner pas dështimit të rebelimit të armatosur në Rusi
Lexo po ashtu Skenarët e mundshëm - ja çfarë mund të ndodhë me Grupin Wagner pas dështimit të rebelimit të armatosur në Rusi

Deri në atë pikë, Wagner kishte luajtur një rol kyç në luftën e Rusisë në Ukrainë, veçanërisht në qytetin lindor të Bakhmutit.

Por me kryengritjen dhe ndërprerjen e dukshme nga Prigozhin të një aleance të gjatë me presidentin rus Vladimir Putin, qarkullojnë pyetjet për të ardhmen për shefin mercenar dhe zyrtarë të tjerë rusë me lidhje me grupin e tij.

Të premten, Lukashenko ftoi mercenarët Wagner për të trajnuar ushtrinë e tij gjatë një fjalimi kushtuar Ditës së Pavarësisë së Bjellorusisë.

Në fjalimet e mëparshme, Lukashenko tha se Wagnerit i ishte ofruar “një tokë e braktisur” brenda Bjellorusisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Botë
Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Evropa
Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Botë
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Botë
Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Greqia
Kalo në kategori