LAJMI I FUNDIT:

Pas babait, SHBA akuzon për trafik droge edhe dy djemtë e El Chapo-s

Pas babait, SHBA akuzon për trafik droge edhe dy djemtë e El Chapo-s
Joaquín "El Chapo" Guzmán was extradited to the U.S. in 2017 after two successful escapes from Mexican prisons. On Thursday, the Justice Department announced two of his sons have been indicted on a drug conspiracy charge. Both brothers are believed to be fugitives in Mexic

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akuzuar dy djemtë e bosit të drogës, Joaquin “El Chapo” Guzmán për komplot të shpërndarjes së drogës së importuar në vend, njoftoi Departamenti i Drejtësisë të enjten.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, aktakuza ndaj Joaquin Guzmán Lopez, 34 vjeç dhe Ovidio Guzmán Lopez, 28 vjeç, të cilët Departamenti i Drejtësisë thotë se besohet të jetojnë në Meksikë, është ngritur javën e kaluar.


Siç thuhet tutje, nga prilli 2008 deri në prill 2018, vëllezërit komplotuan për shpërndarjen e kokainës, marihuanës dhe metamfetaminës nga Meksika dhe vende të tjera për t’u importuar në Shtetet e Bashkuara, thanë prokurorët.

Nuk ishte menjëherë e qartë nëse të dy kishin përfaqësim ligjor.

Guzmán, 61 vjeç, dikur drejtoi një ndërmarrje kriminale që shtrihej në kontinente dhe shkaktoi gjakderdhje në gjithë Meksikën e tij.

Ai u gjet fajtor më parë këtë muaj në të gjitha 10 akuzat kriminale federale kundër tij, duke përfshirë angazhimin në një ndërmarrje kriminale të vazhdueshme, komplot për të pastruar të ardhurat nga narkotikët, shpërndarjen ndërkombëtare të kokainës, heroinën, marihuanën dhe drogat e tjera dhe përdorimin e armëve të zjarrit.

Dënimi i tij mbi akuzën për angazhim në një ndërmarrje të vazhdueshme kriminale mbart një mandat të detyrueshëm të jetës në burg. Ai pritet të dënohet më 25 qershor. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një nxënës i vdekur, disa të lënduar – pasi një autobus shkollor godet një automjet, del nga rruga dhe përplaset me një pemë në Gjermani

Një nxënës i vdekur, disa të lënduar – pasi një autobus shkollor godet një automjet, del nga rruga dhe përplaset me një pemë në Gjermani

Evropa
Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Botë
Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Botë
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me dron kamikaz, ai bëhet

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me dron kamikaz, ai bëhet "copë-copë" kur municioni që ishte brenda përfshihet nga zjarri

Evropa
Australianja tronditet me gjarprin që i hyri në shtëpi

Australianja tronditet me gjarprin që i hyri në shtëpi

Australia
Kalo në kategori