LAJMI I FUNDIT:

Panik në këmbimoren më të madh botërore të kriptovalutave – 1.9 miliard euro tërhiqen brenda 24 orëve

Panik në këmbimoren më të madh botërore të kriptovalutave – 1.9 miliard euro tërhiqen brenda 24 orëve

Këmbimorja më e madhe e kriptovalutave në botë, Binance, regjistroi një tërheqje prej 1.9 miliard dollarësh në 24 orët e fundit, njoftoi sot kompania e të dhënave të blockchain Nansen.

Reklama

Binance njoftoi se ka “pezulluar përkohësisht” tërheqjet e monedhave të qëndrueshme USDC, një kriptomonedhë, vlera e së cilës është e qëndrueshme dhe e lidhur me dollarin amerikan 1:1.

1.9 miliard dollarë ishte dalja më e madhe ditore që nga qershori i këtij viti, treguan të dhënat e Nansen, dhe përbënin pjesën më të madhe prej 2.2 miliardë dollarësh në tërheqje të bazuara në Ethereum gjatë shtatë ditëve të fundit.

“Tërheqjet nga Binance po rriten për shkak të pasigurisë në rritje në lidhje me raportin e rezervave të saj”, tha një zëdhënës i Nansen.

Nga ana tjetër, një përfaqësues i Binance PR thotë se njerëzit depozitojnë dhe tërheqin fonde çdo ditë për një sërë arsyesh.

“Fondet e përdoruesve në Binance mbështeten 1:1 dhe struktura e kapitalit të Binance është pa borxhe. Ne gjithmonë kemi më shumë se fonde të mjaftueshme për të përmbushur kërkesat për tërheqje”, shtoi ai.

Binance, dominimi i të cilit në botën e kriptovalutave u çimentua nga falimentimi i bursës rivale FTX, publikoi në Twitter javën e kaluar një raport nga firma e auditimit Mazars si provë e rezervave të kompanisë.

Raporti tregoi se stoku në Bitcoin tejkaloi depozitat e klientëve në një ditë të nëntorit.

Portali i lajmeve, CoinDesk raportoi më herët se Binance regjistroi një dalje prej 902 milionë dollarësh të hënën. Kjo këmbimore është tashmë nën presionin e autoriteteve.

Një ndarje mes prokurorëve në Departamentin e Drejtësisë së SHBA-së po vonon përfundimin e një hetimi të gjatë penal të fokusuar në pajtueshmërinë e Binance me ligjet dhe sanksionet amerikane kundër pastrimit të parave. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
S’ka askund si zbritjet e maraklive n’BAU Market

S’ka askund si zbritjet e maraklive n’BAU Market

Bau Market
Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Edicioni i parë i “Digital Transformation – The future of Work” vjen në Prishtinë

Ekonomi
Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Vitaland
CINESTAR MEGAPLEX nga 2 deri me 4 qershor ka mega ofertë 1+1 GRATIS!

CINESTAR MEGAPLEX nga 2 deri me 4 qershor ka mega ofertë 1+1 GRATIS!

Cinestar
Banorët flasin për Pozhegu Brothers: Profesionalizëm, komunikim dhe ndjeshmëri ndaj klientëve

Banorët flasin për Pozhegu Brothers: Profesionalizëm, komunikim dhe ndjeshmëri ndaj klientëve

Pozhegu Brothers
Transfero studimet në Universum dhe merr diplomë të fuqizuar nga Universiteti më i madh në SHBA!

Transfero studimet në Universum dhe merr diplomë të fuqizuar nga Universiteti më i madh në SHBA!

Kolegji Universum
Kalo në kategori