Skuadrat kineze janë duke bërë çmenduri pas çmendurie në afatin kalimtar për transferimin e futbollistëve.

Pasi kanë arritur t’i bindin shumë yje të futbollit me paga të mëdha, klubet kineze synojnë të marrin lojtarët më të mirë në botë.

Por duket se plani i klubeve do të dështoi pasi qeveria kineze ka ndërhyrë në këtë çmenduri që po ndodh.

“Do të merren masa të ashpëra për klubet që po blejnë me shuma të mëdha futbollistë”.

“Gjithashtu do të vendoset një limit për pagat e futbollistëve”, është shprehur një zëdhënës i administratës shtetërore të sportit.

“Ato klube që nuk do të përshtaten me këtë rregullore do të përjashtohen nga liga”.

“Duhet të mendojmë për të mirën e kinezëve dhe tu japin atyre hapësirë të luajnë jo të paguajnë paga të çmendura”, ka thënë zëdhënësi i administratës shtetërore të sportit.

Kujtojmë që vetë gjatë afatit kalimtar të janarit, në Kinë janë transferuar yje të mëdha si Carlos Tevez, Oscar, Axel Witsel e John Obi Mikel. /Telegrafi/