LAJMI I FUNDIT:

Osmani – Billstrom: Nëpërmjet reformave të mbështetura nga Suedia, më pranë familjes evropiane

Osmani – Billstrom: Nëpërmjet reformave të mbështetura nga Suedia, më pranë familjes evropiane

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në kuadër të pjesëmarrjes në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ka zhvilluar takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Suedisë, Tobias Billstrom, njoftojnë nga MPJ.

Osmani, theksojnë nga MPJ, shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme nga Suedia në rrugën evropiane të Maqedonisë së Veriut, duke theksuar veçanërisht rolin aktiv të Suedisë për mbarëvajtjen e proceseve reformuese në vendin tonë.


“E vlerësojmë lartë përkushtimin e Suedisë për të qenë partneri ynë dhe mbështetës kryesor financiar për arritjen e rezultateve të rëndësishme reformuese që na afrojnë me familjen evropiane”, tha Ministri Osmani.

Ministri suedez Billstrom përshëndeti përpjekjet e vendit tonë për të arritur sa më shpejt përcaktimin strategjik për anëtarësimin tonë në BE dhe konfirmoi se mbështetja suedeze do të vazhdojë me ritme të pandërprera edhe në të ardhmen.

Në takim të dy ministrat shprehën kënaqësinë e tyre për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe ndërmjet dy vendeve, që këtë vit shënon 30 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike, si dhe përshëndetën dialogun politik dinamik dhe të vazhdueshëm, duke shprehur besimin se në të ardhmen që të dy vendet do të punojnë me përkushtim për dinamizimin e mëtejshëm në bashkëpunimin sektorial dhe intensifikimin e mbështetjes reciproke në formate të ndryshme shumëpalëshe./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Lajme
Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Lajme
Avokati Berisha: Naim Murseli ka përmendur edhe tradhtinë, por kjo nuk do të dalë e vërtetë

Avokati Berisha: Naim Murseli ka përmendur edhe tradhtinë, por kjo nuk do të dalë e vërtetë

Lajme
Babai i Naim Murselit: Jemi në gjendje të rëndë emocionale, Naimi s’ka qenë në gjendje një flutur ta mbysë

Babai i Naim Murselit: Jemi në gjendje të rëndë emocionale, Naimi s’ka qenë në gjendje një flutur ta mbysë

Lajme
Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Lajme
Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Lajme
Kalo në kategori