Victor Osimhen ka bërë histori në Serie A për Napolin, duke ndjekur gjurmët e legjendave si George Weah, Samuel Eto’o dhe Mohamed Salah.

Reprezentuesi i Nigerisë shënoi dy herë radhazi këtë pasdite, kundër Udineses, pas Hellas Veronës, duke e çuar totalin e tij në 11 gola këtë sezon.

Reklama

Kjo e bën atë lojtarin e parë nigerian që arrin dy shifra në dy sezone radhazi në Serie A për Napolin.

Në përgjithësi, të vetmit afrikanë që e kanë arritur këtë sukses në ligën elitare italiane ishin Weah për Milanin, Eto’o në Inter dhe Salah me Romën.

Osimhen tashmë ka bërë më mirë se sezoni i tij debutues në Itali, kur përfundoi me sezonin me 10 gola në Serie A në 24 paraqitje.

Reklama
Reklama

Në të gjitha garat, Osimhen ka gjetur rrjetën 25 herë në 55 paraqitje për Napolin, së bashku me shtatë asistime.

Është veçanërisht e jashtëzakonshme, duke marrë parasysh se sa shumë probleme me lëndime ka pasur Osimhen gjatë kohës së tij në fanellën e Napolit.

Kjo përfshin dy herë COVID-in, një shpatull të dislokuar, një rrëzim pa ndjenja kur koka e tij goditi fushën dhe të pësojë fraktura të shumta të fytyrës. /Telegrafi/