LAJMI I FUNDIT:

Orteku “shpërthen” brenda restorantit në Zvicër, derisa klientët ishin duke ngrënë – bora “varros” 25 vetura, tre të lënduar (Foto/Video)

Orteku “shpërthen” brenda restorantit në Zvicër, derisa klientët ishin duke ngrënë – bora “varros” 25 vetura, tre të lënduar (Foto/Video)

Ekipet zvicerane të emergjencës kanë nisur një operacion kërkimi pasi një ortek “shpërtheu” brenda një restorant hoteli ndërsa të ftuarit po hanin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një sasi e madhe e borës goditi Hotel Säntis në Schwägalp në verilindje të Zvicrës, duke “varrosur” 25 vetura dhe duke lënë tre të plagosur.


Siç thuhet tutje, së paku një person u desh të nxirrej nga bora, kur orteku goditi restorantin, rreth orëve të pasdites së ditës së enjte.

Gjithashtu thuhet se dhjetëra persona janë evakuuar nga qendra e skijimit në lartësi prej rreth 1300 metrash dhe fotot tregojnë një autobus të varrosur në dëborë pranë asaj që duket të jetë një makinë e përmbysur.

Evropa në alarm, bora po i “varros” rrugët, kaosi gjithnjë më i madh - ka edhe viktima (Foto)
Lexo po ashtu Evropa në alarm, bora po i “varros” rrugët, kaosi gjithnjë më i madh - ka edhe viktima (Foto)

Ndonëse nuk u raportua për të humbur, ekipet e shpëtimit po kryejnë kërkime në zonë.

Ndryshe, kushtet e rënduara atmosferike kanë shkaktuar kërdi në të gjithë Evropën dhe kanë lënë të paktën 17 të vdekur – por ndërsa kushtet janë më të qeta sot, parashikuesit kanë paralajmëruar se borë do të ketë deri në mes të javës së ardhshme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pas arrestimit dhe zhveshjes së palestinezëve, reagon Hamasi dhe organizata

Pas arrestimit dhe zhveshjes së palestinezëve, reagon Hamasi dhe organizata "Amnesty"

Azia
Daçiq nuk e lejon kundërshtarin politik ta shfaq para publikut Marrëveshjen e Brukselit - madje e mohon se është nënshkrues i saj

Daçiq nuk e lejon kundërshtarin politik ta shfaq para publikut Marrëveshjen e Brukselit - madje e mohon se është nënshkrues i saj

Serbia
Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Azia
Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Serbia
Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Azia
Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Azia
Kalo në kategori