Përbërësit:

▪ 300 gr oriz integral
▪ 150 gr djathë Bri
▪ 3 domate 
▪ gjethe borzilok
▪ 3 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër
▪ pak arugulla (rucola)
▪ 1 karotë e prerë
▪ kripë dhe piper

Përgatitja:

Fillimisht lani arugullat dhe domatet (hiqini farat dhe pritini në kubikë), shtoni kripë, piper, pak vaj ulliri dhe gjethet e borzilokut të prera hollë dhe të gjithë këtë masë lëreni mënjanë.

Përgatisni orizin duke e hedhur në ujë me kripë, ziejeni 10 minuta, kullojeni dhe lëreni të ftohet.

Mandej shtoni pak vaj ulliri tek orizi, dhe më pas të gjithë përbërësit e përftuar më parë, dhe në fund djathin të prerë në kubikë.

Përziejini së bashku të gjitha. Pjata shërbehet e ftohtë.