LAJMI I FUNDIT:

Opel Monza po kthehet?

Opel Monza po kthehet?

Kthimi i Monzës është folur prej vitesh, por tani po vijnë informacionet e para konkrete.

Opel ka qenë duke e shqyrtuar mundësinë të kthejë modelin legjendar për vite me radhë, dhe tani ka dalë informacioni se Monza me të vërtetë do të materializohet.

Modeli i ri do të jetë i ngjashëm me konceptin e vitit 2013 të prezantuar më pas në Motor Show të Frankfurtit, transmeton Telegrafi.


Por mos e prisni me padurim, sipas Auto Motor und Sport, Monza e re do të mbërrijë në 2024. Do të ketë një makinë elektrike dhe do të vijë në formën e një SUV-i.

Monza do të jetë modeli më i mirë i Opel. Ai pritet të jetë 4.9 metra i gjatë, ose gjysmë hapi më i gjatë se Grandland X aktual. I montuar në platformën e re eVMP (Platforma elektrike e automjeteve elektrike), do të ketë një makinë të fuqishme me motor elektrik.

Motori i saj prodhon 400 kuaj fuqi, dhe varësisht nga performanca, do të jetë deri në 650 km. /Telegrafi/