LAJMI I FUNDIT:

Objekti i kampusit të UBT-së emërohet me emrin e shqiptaro-amerikanit Jim Xhema

Objekti i kampusit të UBT-së emërohet me emrin e shqiptaro-amerikanit Jim Xhema

Në kampusin inovativ të UBT-së në Lipjan është mbajtur konferenca “Kosova and New Urbanism: Resilience, Innovation, Techonology, Sustainability and Invesments”, e organizuar në bashkëpunim me Federatën Panshqiptare të Amerikës VATRA dhe me Rrjetin e Bisneseve të Diasporës Shqiptare.

Pjesmarrës në këtë konferencë ishin: Kryeministri i vendit, Albin Kurti, rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi, lobuesi shqiptar në Amerikë, Jim Jema, Presidenti i Rrjetit të Bisneseve të Diasporës Shqiptare, Nazar Mehmeti, Presidenti i Federatës Panshqiptare, VATRA, Elmi Rama, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, përfaqsues nga institucionet qëndrore dhe lokale, si dhe pjemarrës të tjerë.

Gjatë kësaj konference është bërë përurimi i objektit të Parkut Shkencor dhe Inovativ të UBT-së, në emër të shqiptaro-amerikanit Jim Xhema. Kjo si shenjë falenderimi për kontributin e jashtëzakonshëm të Jim Xhemës në krijimin e miqësisë  me Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe Kontributin e tij si lider dhe profesionist.

Emri tij që nga kjo ditë do jetë pjesë e përhershme e ndërtesës së UBT-së duke qenë pjesë e përditshmërisë së studentëve që frekuentojnë kolegjin UBT.

Artikull i sponzorizuar

Në trend Ekonomi

Më shumë
BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB feston 1 qershorin me fëmijët e stafit të Bankës

BPB
Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Edhe një risi këtë verë nga Active+ Alkaline Water

Bibita Group
Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Elon Musk është sërish njeriu më i pasur në botë

Botë
Coca-Cola me inovacion të ri, prezanton tapat e pandashme të shisheve për ta lehtësuar riciklimin

Coca-Cola me inovacion të ri, prezanton tapat e pandashme të shisheve për ta lehtësuar riciklimin

Coca-Cola HBC
Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Javë e çmendur në VITALAND – 300 dhurata FALAS e shumë aktivitete nga 1 deri me 7 qershor!

Vitaland
RIT Kosova feston 20 vjetorin e themelimit, mblidhen dhjetëra mijëra euro për bursa për studentët e këtij universiteti

RIT Kosova feston 20 vjetorin e themelimit, mblidhen dhjetëra mijëra euro për bursa për studentët e këtij universiteti

Ekonomi
Kalo në kategori