LAJMI I FUNDIT:

Nxënësit e shkollave japoneze dërguan një letër përmes një shishe xhami – 37 vjet më vonë ajo arrin në Hawaii

Nxënësit e shkollave japoneze dërguan një letër përmes një shishe xhami – 37 vjet më vonë ajo arrin në Hawaii

Një shishe qelqi që përmban një mesazh të vitit 1984 është shpëlarë në Havai dhe është zbuluar nga një vajzë 9-vjeçare, 37 vjet pasi nxënësit e shkollave të mesme në Japoni e hodhën atë në oqean si pjesë e një eksperimenti.

Reklama

Mesazhi në një shishe, i titulluar “Hetimi aktual i oqeanit”, u shkrua nga studentët dhe u vendos në Rrymën Kuroshio pranë Ishullit Miyajima, Japonia perëndimore, si pjesë e një projekti shkollor në rrymat e oqeanit.

Letra e vulosur brenda, e datës korrik të vitit 1984, i kërkonte kujtdo që e gjente shishen ta kthente në shkollë, në shkollën e mesme Choshi, raporton cnn.

Gjetësi i shishes, i quajtur në mediat lokale në Hawaii si 9-vjeçarja Abbie Graham, ishte në një vizitë familjare në një plazh pranë qytetit të Hilo, Hawaii, kur e zbuloi atë. Ai kishte udhëtuar rreth 4,350 kilometra.

Shkolla tha në një deklaratë për shtyp se lëshoi 450 shishe në 1984 dhe 300 të tjera në 1985 si pjesë e studimit të rrymave të oqeanit.

Deri më tani, 51 janë gjetur dhe kthyer. Sidoqoftë, shtoi shkolla, kjo është shishja e vetme që është gjetur që nga viti 2002.

Shishe të tjera nga eksperimenti u lanë në shtetin e Uashingtonit në SHBA, Kanada, Filipine dhe Ishujt Marshall në Paqësorin qendror.

Mayumi Kanda, një ish -nxënëse e shkollës, e cila ishte anëtare e klubit shkencor në vitin 1984, tha se ishte e habitur që shishja ishte shfaqur përsëri pas kaq shumë kohësh. Ajo tha se dëgjimi i lajmit kishte “ringjallur kujtesën nostalgjike të ditëve të shkollës sime të mesme”.

Shkolla e Mesme Choshi tha se nxënësit e saj planifikuan t’i shkruanin Abbie për ta falënderuar për kthimin e saj.

Ata thanë se do të përfshinin një Tairyo-bata në miniaturë-një lloj flamuri peshkatari që dikur përdorej për të treguar një ngarkesë të mirë-me letrën si dhuratë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Pamjet e sulmit me dronë në Moskë dhe pasojat e tij

Botë
Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina ka të drejtë të mbrohet përtej kufijve

Evropa
Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Rreth 40 adoleshentë sulmojnë tre marinsa amerikanë në Kaliforni

Amerika
Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Sulm me dronë në Moskë, dëmtohen disa ndërtesa – mediat sjellin detajet, pamje të shumta në mediat sociale

Botë
Ukraina mohon përfshirjen në sulmin në Moskë, por 'kënaqet duke e parë atë'

Ukraina mohon përfshirjen në sulmin në Moskë, por 'kënaqet duke e parë atë'

Botë
Kalo në kategori