LAJMI I FUNDIT:

“Nuk do të harrohet kurrë”, Federata Italiane nderon Viallin me një minutë heshtje në çdo ndeshje të Serie A

“Nuk do të harrohet kurrë”, Federata Italiane nderon Viallin me një minutë heshtje në çdo ndeshje të Serie A

Federata Italiane e Futbollit (FIGC) ka njoftuar zyrtarisht se do të mbahet një minutë heshtje gjatë raundit të ardhshëm të ndeshjeve të Serie A në nderim të Gianluca Viallit.

Reklama

Ish-sulmuesi i Sampdorias dhe Juventusit fatkeqësisht ndërroi jetë sot në Londër pas një beteje të gjatë me kancerin në pankreas, i cili mori një kthesë të keqe javët e fundit. Vialli fillimisht njoftoi betejën e tij me sëmundjen në nëntor të vitit 2018 dhe kaloi nëpër raunde të shumta trajtimi.

FIGC postoi sot një homazh për Viallin, duke vlerësuar cilësitë e tij njerëzore dhe duke diskutuar rëndësinë e tij për botën e futbollit italian.

Ata gjithashtu njoftuan se do të mbahet një minutë heshtje në Serie A këtë fundjavë për të nderuar ish-sulmuesin e Chelseat dhe Italisë.

Presidenti i Federatës së Futbollit të Italisë, Gabriele Gravina, u emocionua kur diskutoi për vdekjen e Viallit, duke nënvizuar ndikimin që ai kishte tek ata që e rrethonin.

“Jam thellësisht i pikëlluar, kam shpresuar deri në fund që ai do të ishte në gjendje të bënte një tjetër mrekulli, megjithatë jam i ngushëlluar nga siguria se ajo që bëri për futbollin italian dhe fanellën e Azzurrëve nuk do të harrohet kurrë”.

“Pa përtypë fjalët: Gianluca ishte një person i mrekullueshëm dhe lë një boshllëk të pakalueshëm, në ekipin kombëtar dhe në të gjithë ata që vlerësuan cilësitë e tij të jashtëzakonshme njerëzore”, ka thënë Gravina.

Vialli kaloi tre vjet duke punuar me ekipin e Roberto Mancinit në Itali, duke ndihmuar ekipin të fitojë Euro 2020. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës

Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës

Përfaqësueset
Kante hap llogarinë në Arabinë Saudite, shënon gol të jashtëzakonshëm nga distanca

Kante hap llogarinë në Arabinë Saudite, shënon gol të jashtëzakonshëm nga distanca

Ligat tjera
Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Premier League
Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Ndërkombëtare
Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori