LAJMI I FUNDIT:

“Nuk je drejtoresh me na tregu çka me fol”, “Nuk e kam të qartë pse u preke kaq shumë” – përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së

“Nuk je drejtoresh me na tregu çka me fol”, “Nuk e kam të qartë pse u preke kaq shumë” – përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së
Foto: Arkiv
Reklama

Përveç përplasjeve pozitë e opozitë në Kuvendin e Kosovës, sot pati edhe përplasje mes deputetëve të opozitës, konkretisht mes deputetes Doarsa Kica-Xhelili nga LDK dhe deputetit Hajdar Beqa nga PDK.

E gjitha nisi pas një deklarate të deputetit Beqa drejtuar deputetes së LVV-së, Mirlinda Tishkuaj-Kqiku ku i tha se “ të respektoj si femër por si politikane jo”.


Pas kësaj fjalën e mori deputetja Kica-Xhelili e cila kritikoi deputetin Beqa për deklaratën e tij.

“Nuk po më vjen mirë për diskutimet e fundit. Nuk ki nevojë me respektu dikë veç pse është femër apo mashkull, duhesh me respektu se e ki koleg të Kuvendit. Kjo gjuhë e urrejtjes pa dallim nuk ka me na bë nder as sot as nesër as kurrë”, tha Kica-Xhelili.

Kundërpërgjigja pasoj nga deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, i cili ia kujtoi Kica-Xhelilit kohën kur ishte pjesë e LVV-së, duke i thënë se “edhe ju keni kontribuar në mbjelljen e gjuhës së
urrejtjes”.

“Deputete unë përkundrazi e thash e respektoj si grua femër jo si politikane. Unë nuk kam mbjellë as nuk mbjelli gjuhë të urrejtjes, atë e ka bërë partia që është në pushtet dhe besoj që në një formë edhe ju keni kontribuar në këtë pjesë nëse i merr dhe i shikon postimet tua në të kaluarën kur ishit pjesë e këtij subjekti. Unë i respektoj edhe gratë edhe burrat por gratë pak më shumë ashtu e kam traditë familjare”, tha deputeti Beqa.

Ai më tej kërkoi nga kolegia e tij opozitare që të citoj drejtë fjalimet e dikujt.

“Kur të citosh fjalimin e dikujt është mirë me citu drejt sepse je deputete sikurse unë, nuk je mësueses as drejtohesh me na tregu çka me thanë sepse nuk të kemi kërkua këshillë”, tha Beqa.

E deputetja e LDK-së u përgjigj duke i thënë se “vazhdoj mos ta kem të qartë pse u preke kaq shumë se krejt çka thash ishte që duhet të kthehemi në temë”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Udhëtimi pa viza nga 1 janari – ja sa para duhet të keni me vete kur udhëtoni në zonën Shengen

Lajme
Kurti e Rama bëhen bashkë në ceremoninë e ngritjes së flamurit në Vlorë

Kurti e Rama bëhen bashkë në ceremoninë e ngritjes së flamurit në Vlorë

Lajme
Stradner: Mund të presim një tjetër përshkallëzim në Kosovë, ashtu siç ndodhi në shtator

Stradner: Mund të presim një tjetër përshkallëzim në Kosovë, ashtu siç ndodhi në shtator

Lajme
Pas Preshevës, edhe në Komunën e Bujanocit ngritet flamuri kuq e zi

Pas Preshevës, edhe në Komunën e Bujanocit ngritet flamuri kuq e zi

Lajme
Plagosen me armë zjarri babë e bir në Pejë

Plagosen me armë zjarri babë e bir në Pejë

Kronika e Zezë
Me simbolin e shqiponjës, kryetari i New York-ut uron shqiptarët për 28 nëntorin

Me simbolin e shqiponjës, kryetari i New York-ut uron shqiptarët për 28 nëntorin

Lajme
Kalo në kategori