LAJMI I FUNDIT:

Nuk ia arritën ta blejnë Man Utd, por sauditët afër blerjes së ish-kampionit të Evropës

Nuk ia arritën ta blejnë Man Utd, por sauditët afër blerjes së ish-kampionit të Evropës

Ditët e fundit janë shfaqur informacione se Arabia Saudite ose Fondi Shtetëror për Investimet Publike në Botë (PIF), po planifikon të blejë një klub tjetër nga një prej ligave më të forta në Evropë.

Deri sonte emri nuk u përmend, por tani dihet se sauditët janë shumë pranë blerjes së Olimpique Marseille.

Fondi që qëndron pas princit të kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, tashmë zotëron Newcastle dhe muajt e fundit është përpjekur të blejë edhe Manchester United.

Pse sauditët shpenzojnë miliarda në futboll
Lexo po ashtu Pse sauditët shpenzojnë miliarda në futboll

Pasi kishte dështuar në planin e parë, zgjedhja përfundimisht ra mbi Olimpique Marseille.

Marseille është një nga klubet më të njohura në Francë dhe nuk ka dyshim se faktor i rëndësishëm në vendimin për të marrë Olimpique ishte struktura e popullsisë në këtë qytet francez.

Dihet se një numër i madh i arabëve, algjerianëve, marokenëve, tunizianëve mbështesin Marseillen.

Meqë ra fjala, ende nuk ka informacione se sa para do të duhet të ndajë PIF për blerjen e klubit të famshëm, i cili aktualisht është në duart e biznesmenit amerikan Frank McCourt. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Nuk ka bindur me paraqitjet e tij, Ancelotti i thotë 20-vjeçarit të largohet nga Real Madridi

Nuk ka bindur me paraqitjet e tij, Ancelotti i thotë 20-vjeçarit të largohet nga Real Madridi

La Liga
Deco takohet me agjenten e Haaland – sipas ekspertit të transferimeve marrëveshja nuk është e pamundur

Deco takohet me agjenten e Haaland – sipas ekspertit të transferimeve marrëveshja nuk është e pamundur

La Liga
Guardiola është fans i madh i tij – Man City rivalizon Arsenalin për yllin që kushton 100 milionë euro

Guardiola është fans i madh i tij – Man City rivalizon Arsenalin për yllin që kushton 100 milionë euro

Premier League
Njëri prej top yjeve është shndërruar në një makth për Chelsean - as Pochettino nuk e di çfarë të bëjë

Njëri prej top yjeve është shndërruar në një makth për Chelsean - as Pochettino nuk e di çfarë të bëjë

Premier League

"Shihemi sërish Arda" - Real Madridi ka gjetur destinacionin perfekt për huazimin e Guler

La Liga
Si duket paga e një futbollistit të nivelit elitar - Gerard Pique e ka publikuar pasqyrën financiare

Si duket paga e një futbollistit të nivelit elitar - Gerard Pique e ka publikuar pasqyrën financiare

La Liga
Kalo në kategori