LAJMI I FUNDIT:

“Nuk është mirë”, Hodaj tregon çka do të ndodhë me Thaçin e Selimin pas largimit të avokatëve

“Nuk është mirë”, Hodaj tregon çka do të ndodhë me Thaçin e Selimin pas largimit të avokatëve

Avokati Taulant Hodaj i cili është i akredituar nga Gjykata Speciale ka komentuar ndryshimin e ekipit mbrojtës të ish-presidentit Hashim Thaçi dhe së fundmi edhe të largimit një avokati mbrojtës të Rexhep Selimit.

Hodaj në RTV Dukagjini ka thënë se nuk është mirë të bëhen këto ndryshime derisa procesi është në mes.


“Nuk është mirë që në mes të procesit të ndryshohen avokatët, por në raste specifike avokatët mund të ndryshohen kur nuk mund të bëjnë një mbrojtje adekuate”.

Ai thotë se në rastin e Thaçit është tërhequr komplet ekipi i mbrojtjes derisa sipas tij avokati i Selimit është shkarkuar nga avokati kryesor.

Largimi i avokatit kryesor nga mbrojtja, reagon bashkëshortja e Rexhep Selimit
Lexo po ashtu Largimi i avokatit kryesor nga mbrojtja, reagon bashkëshortja e Rexhep Selimit

“Ky është problem për mbrojtjen, sidomos nëse ndryshohet avokati kryesor pasi rasti është shumë voluminoz dhe ai është familjarizuar me rastin dhe se çdo avokat i ri që merr rastin i duhet mjaft kohë për të analizuar lëndën në mënyrë që të bëhet një mbrojtje efektive sidomos në Gjykatë Speciale”.

Avokati ka thënë se jo patjetër avokatët mbrojtës në Hagë duhet të kenë një renome botërore.

Pas Thaçit, edhe Rexhep Selimit i largohet njëri nga avokatët kryesor
Lexo po ashtu Pas Thaçit, edhe Rexhep Selimit i largohet njëri nga avokatët kryesor

“Duhet të jenë ekipe mbrojtëse që kanë njohuri për sistemet e mbrojtjes në Angli apo Holandë pasi këta funksionojnë në bazë të atyre praktikave”, ka deklaruar tutje Hodaj./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Arrestohet asambleisti i LVV-së në Prishtinë, ish-asistenti i kryeministrit Kurti

Prishtina
Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Vërshime të mëdha në Pejë, Muhaxheri thotë se situata është nën kontroll

Komunat
Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Aksion i madh i Inspektoratit në disa qytete: Mbyllen 30 biznese të “muzikës live” dhe “qendrave të masazheve”

Lajme
Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Çka fitojnë shqiptarët nga qeveria e re në Maqedoni të Veriut?

Politikë
Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Trafikimi me qenie njerëzore, DASH del me rekomandime për Kosovën

Lajme
Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Shi, shtrëngata dhe breshër – parashikimi i motit për këtë javë

Lajme
Kalo në kategori