LAJMI I FUNDIT:

Notoi mbi 3,200 kilometra për 157 ditë, i pari që notoi përreth Britanisë së Madhe (Video)

Notoi mbi 3,200 kilometra për 157 ditë, i pari që notoi përreth Britanisë së Madhe (Video)
Reklama

Ross Edgley është bërë njeriu i parë, që e kaloi not tërë bregdetin e Britanisë së Madhe, duke notuar për më se 3,200 kilometra.

Ai arriti në Margate 157 ditë pasi u nis nga Kenti, ndërsa u përball me valë të fuqishme, rryma ujore, kandil deti dhe mot të ftohtë, transmeton Telegrafi.


Britaniku 32-vjeçar, që ka gjendje shumë të mirë fizike, kaloi ujërat e Anglisë, Uellsit, Skocisë dhe Irlandës, pa e vënë këmbën në tokë dhe theu rekord për notimin më të gjatë në det.

Kur mbërriti në tokë të thatë, u prit prej familjarëve dhe miqve, si dhe shumë pushuesve në bregdet, ndërsa momentin e përshkroi si ‘emocionues’.

“Më falni që u vonova”, iu ka thënë shkurt ai familjarëve, pasi kishte planifikuar që tërë këtë aventurë ta përfundonte për 100 ditë.

Madje, ai është mahitur se ndjehej i zhgënjyer, për shkak se e ka mbajtur fytyrën për aq gjatë në ujë, ndërsa nëna dhe babai nuk u kujdesën që t’ia sjellin një picë.

Edgley e kishte lënë qytezën e Kentit më një qershor, për të notuar në drejtim të kundërt të akrepave të orës dhe nuk e vuri më këmbën në tokë, teksa notonte për 12 orë në ditë edhe gjatë natës.

Përgjatë udhëtimit, ai vuajti prej pickimeve të kandilave të detit, shqyerjes së kostumit të larjes dhe çarjes së gjuhës për shkak të ujit të njelmët.

Gjatë muajit gusht, ai ka hyrë në Librin e Rekordeve të Ginisit pasi me 74 ditë, u bë njeriu që notoi më së gjati duke notuar në det.

Në mënyrë që të mbijetojë në det, Edgley konsumonte nga 15,000 kaloi në ditë, ndërsa pushonte në barkën që e shoqëronte. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Dramë e paprecedentë në qendrën tregtare: 'Sirenës' i ngeci bishti gjatë performancës dhe për pak sa nuk u mbyt

Dramë e paprecedentë në qendrën tregtare: 'Sirenës' i ngeci bishti gjatë performancës dhe për pak sa nuk u mbyt

Interesante
Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Fun
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Po të mos e kishte parë, kush e di se çfarë do të kishte ndodhur: Ja ku një burrë e gjeti një gjarpër vdekjeprurës

Po të mos e kishte parë, kush e di se çfarë do të kishte ndodhur: Ja ku një burrë e gjeti një gjarpër vdekjeprurës

Fun
I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

Interesante
Gjendet

Gjendet "një thesar me monedha, i varrosur gjatë Luftës së Dytë Botërore"

Interesante
Kalo në kategori