LAJMI I FUNDIT:

Njihuni me talentin 16-vjeçar italian i ftuar nga Mancini për ndeshjet miqësore

Njihuni me talentin 16-vjeçar italian i ftuar nga Mancini për ndeshjet miqësore

Skuadra prej 31 lojtarësh e Roberto Mancinit për Italinë për miqësoret e tyre të ardhshme përfshinë talentin 16-vjeçar të Udinese, Simone Pafundi, duke i dhënë atij shansin e parë me skuadrën e parë.

Reklama

Calciomercato.com detajon se si Udinese e mori sulmuesin italian në vitin 2014 gjatë një turneu me Monfalcone, kur ai luante përkrah djemve dy vjet më të mëdhenj.

Pafundi iu bashkua sistemit të të rinjve të Bianconerëve dhe ka përparuar që atëherë, duke u promovuar në skuadrën e të rinjve dy vjet më parë.

Pafundi bëri përshtypje sezonin e kaluar për skuadrën e Udinese Primaveras, duke shënuar gjashtë gola dhe duke dhënë shtatë asistime në 14 ndeshje, duke luajtur një rol kyç në promovimin e tyre në ligën më të lartë të të rinjve.

Ai bëri debutimin e tij në Serie A në maj të këtij viti, duke luajtur 22 minuta në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Salernitanas.

16-vjeçari nuk ka bërë ende një paraqitje për ekipin e parë të Bianconerëve këtë sezon, por ende stërvitet me skuadrën e parë, duke i dhënë atij përvojë jetësore ndërsa vazhdon zhvillimin e tij. Gjatë muajve të fundit ai ishte i lidhur me një lëvizje te Napoli, por vendosi të nënshkruajë një rinovim të kontratës me Udinesen, duke e lidhur atë me klubin deri në vitin 2025.

Thirrja e Pafundit në ekipin e parë të Italisë dëshmon besimin e Mancinit te lojtarët e rinj dhe të talentuar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Ligat tjera
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Ligat tjera
Përforcimi më i madh i Liverpoolit kishte ofertë nga klubi për numrin tetë të Gerrard, por ai refuzoi

Përforcimi më i madh i Liverpoolit kishte ofertë nga klubi për numrin tetë të Gerrard, por ai refuzoi

Premier League
Interi mbërrin në Stamboll, Dumfries rrëzohet sapo zbret nga autobusi

Interi mbërrin në Stamboll, Dumfries rrëzohet sapo zbret nga autobusi

Liga e Kampionëve
Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori