LAJMI I FUNDIT:

Njerëzit nuk i njohin simptomat e zakonshme të leukemisë

Njerëzit nuk i njohin simptomat e zakonshme të leukemisë

Krahas prekjes së trurit dhe zorrëve, kanceri mund të ndikojë edhe te gjaku, veçanërisht qelizat e bardha të gjakut.

Reklama

Ndërsa qelizat e kuqe të gjakut ndihmojnë në bartjen e oksigjenit nëpër trup në organet vitale, qelizat e bardha të gjakut veprojnë si linja e parë e mbrojtjes së sistemit imunitar kundër çdo patogjeni pushtues.

Nëse këto qeliza të bardha të gjakut ndryshojnë dhe bëhen kancerogjene, kjo jo vetëm që ndikon në aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet, si të gjithë kanceret, ajo mund të jetë edhe fatale.

Ndonëse nuk është kanceri më i zakonshëm, organizatat bamirëse kohët e fundit kanë bërë thirrje për një ndërgjegjësim më të madh për sëmundjen në dritën e rezultateve nga një studim i fundit mbi njohuritë e publikut.

Shenja 'e papritur' e kancerit që mund ta vini re kur zgjoheni në mëngjes
Lexo po ashtu Shenja 'e papritur' e kancerit që mund ta vini re kur zgjoheni në mëngjes

Kur një sondazh i fundit u krye nga organizatat bamirëse Leukaemia UK dhe Leukaemia Care, ata nuk ishin të përgatitur për rezultatet me të cilat do të përballeshin. Ajo që ata gjetën ishte se vetëdija e publikut për simptomat e leukemisë “nuk ekzistonte”.

Edhe pse në disa raste, kjo mund të supozohet të jetë një nënvlerësim, nuk është në rastin e leukemisë me vetëm një për qind të pacientëve që dinë simptomat kryesore të gjendjes, ekuivalente me vetëm një në 100 njerëz.

Për më tepër, sondazhi i tyre zbuloi se rreth 42 për qind e të anketuarve nuk dinin një simptomë të vetme, ndërsa vetëm 11 për qind e dinin se infeksionet e përsëritura ishin një shenjë e sëmundjes.

Cilat janë simptomat kryesore të leukemisë për t’u kujdesur?

Shenjat dhe simptomat kryesore të leukemisë janë:

  • Lodhja

  • Mavijosja

  • Gjakderdhja e pazakontë

  • Infeksionet e përsëritura. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

Përse ju del gjumi gjatë natës: Çdo gjë që prish gjumin e mirë

Shëndetësi
Faktet më të paimagjinueshme për trupin e njeriut

Faktet më të paimagjinueshme për trupin e njeriut

Shëndetësi
Rekomandimi i ekspertëve shëndetësorë: Ushtrimi më i mirë kundër ankthit

Rekomandimi i ekspertëve shëndetësorë: Ushtrimi më i mirë kundër ankthit

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori