LAJMI I FUNDIT:

Një vit nga Marrëveshja e Washingtonit, DFC: Vazhdojmë t’i promovojmë vlerat ekonomike në Kosovë dhe rajon

Një vit nga Marrëveshja e Washingtonit, DFC: Vazhdojmë t’i promovojmë vlerat ekonomike në Kosovë dhe rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të përkushtuara për të mbështetur investimet e sektorit privat dhe zhvillimin ekonomik në Kosovë dhe rajon, thuhet në përgjigjen e Korporatës amerikane për Financa dhe Zhvillim Ndërkombëtar (DFC).

Reklama

Sipas DFC-së, Ballkani është i rëndësishëm si një formë garantuese për financimin e projekteve.

“DFC vazhdon të punojë me qeveritë për të promovuar vlerat ekonomike në rajon”, thuhet në përgjigjen e DFC-së për Zërin e Amerikës, përcjell Telegrafi.

DFC është një agjenci e pavarur e Qeverisë amerikane e themeluar në dhjetor të 2019-së, duke bashkuar Korporatën e Investimeve Private (DCA), e cila ishte pjesë e Agjencisë Amerikane për Zhvillim (USAID).

Investimet nga DFC ishin paraparë të ndodhin pas nënshkrimit të Marrëveshjes për normalizim ekonomik, e njohur si Marrëveshja e Washingtonit.

Një vit nga Marrëveshja e Washingtonit për normalizim ekonomik – bizneset kërkojnë që politika t'i përmbush zotimet e mbetura
Lexo po ashtu Një vit nga Marrëveshja e Washingtonit për normalizim ekonomik – bizneset kërkojnë që politika t'i përmbush zotimet e mbetura

Marrëveshja që përmban 16 pika, ishte nënshkruar më 4 shtator në Shtëpi të Bardhë në prani të ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump.

Jo më shumë se tre javë pas takimit në Shtëpi të Bardhë, Kosova kishte nënshkruar dokumentin me DFC-në që parasheh ofrimin e qasjes në një gamë të gjerë për investime.

Po ashtu, në këtë dokument tregohet se, të dyja shtetet pritet t’i identifikojnë projektet që fuqizojnë më tej integrimin ekonomik dhe zhvillimin në rajon.

Më 31 dhjetor 2020, ish-kryeministri Avdullah Hoti dhe ambasadori Philip Kosnett kishin nënshkruar Marrëveshjen për Nxitjen e Investimeve (IIA) që ia mundëson DFC-së për të sjellë gamën e prodhimeve financiare në Kosovë, ku përfshihet financimi i borxhit, investimeve në ekuitet, sigurimi i riskut politik dhe grantet për ndihmë teknike. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

VatanMed Clinic
A u rritën sërish normat e interesit të kredive? Flasin nga Banka Qendrore e Kosovës

A u rritën sërish normat e interesit të kredive? Flasin nga Banka Qendrore e Kosovës

Ekonomi
E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

Kosmonte Foods
Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Al Trade Center
Premiera e Transformers: Rise of the Beasts në CineStar Megaplex mblodhi një numër të madh të njerëzve!

Premiera e Transformers: Rise of the Beasts në CineStar Megaplex mblodhi një numër të madh të njerëzve!

Cinestar
AUV heq dilemat, domatet nga Shqipëria brenda parametrave të lejuar për konsum

AUV heq dilemat, domatet nga Shqipëria brenda parametrave të lejuar për konsum

Ekonomi
Kalo në kategori