LAJMI I FUNDIT:

Një ushtrim që ju merr vetëm 20 sekonda: Mundohuni të lehtësoni ndjenjat e ankthit dhe stresit në mënyrë të thjeshtë

Një ushtrim që ju merr vetëm 20 sekonda: Mundohuni të lehtësoni ndjenjat e ankthit dhe stresit në mënyrë të thjeshtë

Këtë ushtrim mund ta bëni edhe në vend publik

Reklama

Psikoterapisti dr. Corey Yeager prezantoi një ushtrim të thjeshtë që zgjat vetëm 20 sekonda dhe mund të lehtësojë ndjenjën e ankthit, stresit dhe nervozizmit.

Thjesht, nëse keni një takim ose telefonatë të rëndësishme, në vend që të lundroni pafundësisht nëpër rrjetet sociale ose të mendoni në mënyrë obsesive se çfarë të thoni, merrni frymë thellë dhe jini të pranishëm në çast, transmeton Telegrafi.

Përqendrohuni në atë që është këtu dhe tani. Fillimisht duhet t’i kushtoni vëmendje humorit tuaj. Ju mund të shkruani një ose dy fjali për të. Përqendrohuni në frymëmarrje.

Këshillohet që këtë ushtrim ta praktikoni disa herë gjatë ditës. Përqendrohuni në frymëmarrjen brenda dhe jashtë gjatë atyre njëzet sekondave.

Ndërsa praktikoni këtë ushtrim të frymëmarrjes së thellë, mund të mbyllni sytë ose të shprehni pohime. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Lindin si vajza, pastaj bëhen djem kur mbushin 12 vjeç!

Shëndetësi Lajme
A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Shëndetësi
Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Klamidia shpesh nuk ka simptoma, por shkakton infertilitet: Ja si mund ta merrni atë, si zbulohet dhe trajtohet

Shëndetësi
Çfarë e bën një person

Çfarë e bën një person "të vrasë veten": Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Psikologji
Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Si të mos shtojmë në peshë kur e lëmë duhanin

Shëndetësi
Keni myk në thonj? Hiqeni qafe përherë me këtë recetë

Keni myk në thonj? Hiqeni qafe përherë me këtë recetë

Shëndetësi
Kalo në kategori