Një analizë magjepsëse është publikuar në Twitter nga një psikolog futbolli që shpjegon pse penalltitë e çerekfinales së Kampionatit Botëror mes Argjentinës dhe Holandës u kthyen kaq armiqësore.

Natyrisht, me tensionet që ishin kaq të larta, momentet vendimtare të barazimit do të ishin gjithmonë intensive.

Megjithatë, pamja e Argjentinës që tallte kundërshtarin e saj pas fitores 4-3 nga penalltitë, tregoi nivelin e ndjenjës së vërtetë të keqe midis dy kampeve.

Analiza e Denzel Dumfries

Pamjet u shfaqën të shtunën në mëngjes të lojtarëve të Holandës duke u përpjekur të shqetësojnë Argjentinën sa herë që dilnin për të gjuajtur nga pika e bardhë.

Tani, psikologu i njohur Geir Jordet ka analizuar lëvizjet e lojtarëve të ndryshëm gjatë gjuajtjes së penalltive për të përcaktuar saktësisht se çfarë e shkaktoi gjithë keqdashjen e shfaqur në stadiumin “Lusail Iconic”.

Reklama
Reklama

“Ajo që përfundimisht i vuri flakën gjërat në gjuajtjen e penalltive ishte lufta rreth penalltive para goditjes së fundit të Argjentinës. Ndërsa Lautaro Martinez filloi të ecte nga mesi i rrethit, ai u shoqërua dhe u ngacmua nga disa lojtarë holandezë, Denzel Dumfries në dukje më aktivi”, ka thënë ai.

Mbrojtësi i krahut holandez u përjashtua më vonë me karton të kuq, pasi u ndesh me një nga pjestarët e stafit argjentinas.

Megjithatë, siç thekson Jordet, lojërat e mendjes kishin filluar shumë përpara kësaj pike.

“Tensioni po rritej që në fillim të penalltive. Tranzicioni kur topi i dorëzohet ekzekutuesit të penalltive u ofron portierëve mundësi të mjaftueshme për t’u përfshirë me kundërshtarin, për ta shqetësuar dhe për t’i treguar atij mungesë respekti. Noppert filloi i pari, duke acaruar Messin”, shtoi ai.

Reklama
Reklama

“Emi Martinez e përshkallëzoi këtë pak kur ia dorëzoi topin Berghuisit. Në dukje i pafajshëm, por ai godet në pikën e ëmbël mes të qenit i gëzuar, por me të vërtetë një bandit. Kjo i jep gjuajtësit një tjetër gjë për të menduar për goditjen para: Berghuis buzëqeshi pas vrapimit dhe humbi”.

“Shumica e portierëve bëjnë një pritje, bëjnë një gjest të vogël dhe largohen në heshtje. Martinez nuk është si portierët e tjerë. Ai ka një repertor të gjerë të festimeve të penalltive. Këtu është shpëtimi nga Berghuis dhe festimi i tij i menjëhershëm”.

“Ka rrezik për të marrë kartonë të verdhë gjatë përfshirjes në këto sjellje. Kështu, kur gjyqtari u largua për një moment, Martinez pa shansin e tij për të larguar topin. Ëeghorst kishte nevojë për ndihmë për ta marrë atë. Jo një punë e madhe, por e mjaftueshme për të shqetësuar dhe mërzitur”.

Reklama
Reklama

“Gjërat natyrisht u nxehën më shumë ndërsa shkëmbimi i zjarrit vazhdoi. Pas golit të Weghorst, një sherr i vogël shpërtheu me Martinezin për topin. Dumfries gjithashtu donte një kacafytje dhe ishte duke shkuar për ta bërë atë”.

Jordet vazhdon më tej duke thënë: “Si mund t’i parandaloni këto shkëmbime armiqësore të portierëve kundërshtarë? Një mënyrë është që portieri juaj t’ia dorëzojë topin lojtarit të ardhshëm që gjuan penalltinë. Noppert e kuptoi këtë dhe këtu ia jep topin De Jongut. Megjithatë, shumë vonë për ekipin holandez”.

“Goditja e fundit në penallti solli përballjen përfundimtare. Lautaro Martinez, i cili sapo u përndjek nga Dumfries në rrugën e tij nga mesi i fushës, merr një puthje antagoniste të fundit nga Noppert, përpara se ai në fund të shënojë për të vulosur fitoren për Argjentinën”, ka analizuar më tej psikologu.

Reklama
Reklama

Ajo që pasoi më pas mund të përshkruhet vetëm si masakër. Përplasjet u zhvilluan midis anëtarëve të ndryshëm të të dy kampeve në vijën e fushës – madje vazhduan në tunel pasi skuadrat ishin larguar nga fusha.

Në ndeshjet e mëdha, gjërat e vogla mund të bëjnë ndryshimin. Kështu u dëshmua me këtë rast, të paktën në këndvështrimin e Jordet. /Telegrafi/