Një kapiten shembull si Marco Reus: Bëri tre asistime ndaj Gladbach, por nuk e ekzekutoi penalltinë për të kompletuar het-trickun

Borussia Dortmund ka marrë një fitore spektakolare ndaj Borussia Moenchegladbach në kuadër të xhiros së 23-të në Bundesliga.

Verdhezinjtë kanë triumfuar me rezultat të thellë 6-0 në një ndeshje ku shkëlqeu kapiteni i tyre Marco Reus.

32-vjeçari e hapi serinë e golave në minutën 26-të, derisa asistoi edhe në tre gola të tjerë të shënuar nga Malen, Wolf e Moukoko.

Në minutën e 82-të, Reus realizoi golin e dytë personal, kur shënoi pas një asistimi nga Mats Hummels.

Kapiteni i Dortmundit pasi kompletoi ‘het-trickun’ me asistime pati mundësinë që ta bëjë këtë edhe me gola, por ai nuk vendosi kështu.

Në minutën e 91-të, Dortmund fitoi penallti dhe Reus nuk u tregua egoist për ta ekzekutuar atë.

Sulmuesi gjerman ia la ekzekutimin e penalltisë mesfushorit Emre Can i cili realizoi për 6-0.

Nuk ndodh shpesh që një futbollist të bëj ‘het-trick’ me gola e asistime brenda një ndeshje, por Reus e pati mundësinë dhe nuk e bëri duke mos u treguar egoist. /Telegrafi/

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Pep Guardiola shpjegoi se pse ai nxori nga loja në kohën shtesë dy gjuajtësit më të mirë të penalltive

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës