Sezoni aktual nuk ka mbaruar akoma, por Barcelona tashmë po punon me intensitet të lartë për planet e tyre të transferimeve gjatë afatit të verës.

Katalunasit e dinë se kënd planifikojnë të sjellin, me Lautaro Martinezin e Interit si objektivin e tyre kryesor, por ata e dinë që shitja e lojtarëve nuk do të jetë e lehtë.

Largimi i disa lojtarëve jo vetëm që do të jetë i dobishëm për financat e klubit, por do të ndihmojë në pastrimin e skuadrës nga lojtarët që klubi nuk ka besim.

Babai i Messit ndez thashethemet për një kalim të argjentinasit te Interi Babai i Messit ndez thashethemet për një kalim të argjentinasit te Interi

Disa lojtarë aktualisht nuk janë në planet e Quique Setien në ekipin e parë, ndërsa ka të tjerë që duhet të kthehen nga huazimet diku tjetër.

Barcelona ka gjithsej 12 lojtarë në listën e largimeve këtë verë – të mjaftueshëm për të formuar një ekip të tërë dhe një rezervë.

Lojtarët që pritet të largohen janë: Neto, Nelson Semedo, Samuel Umtiti, Junior Firpo, Ivan Rakitic, Arturo Vidal, Ousmane Dembele dhe Martin Braithëaite, plus Carles Alena, Rafinha Alcantara, Jean-Clair Todibo dhe Philippe Coutinho.

Në një botë ideale, Barcelona do t’i shiste të gjithë këta lojtarë në këmbim të parave të gatshme, gjë që do të zgjidhte problemet ekonomike të klubit.

Jo vetëm që do të rrisë financat e Blaugranave, por do t’u lejonte atyre të blinin lojtarë të njohur që e ardhmja e tyre financiare është disi e sigurt.

Për shembull, do t’i jepte para Barcelonës për të financuar një veprim për Lautaron, për të cilin Interi po kërkon një ofertë të lartë për të.

Sidoqoftë, Barca e di se ky skenar ideal nuk është asgjë tjetër veçse një ëndërr dhe se shitja e të gjithë 12 lojtarëve nuk do të jetë e mundur në një afat kalimtar.

Barcelona rikthehet me plan të ri për Lautaron Barcelona rikthehet me plan të ri për Lautaron

Marrëveshjet e shkëmbimit mund të jenë të rëndësishme

Përfshirja e këtyre lojtarëve të listuar në transferime në negociata për të nënshkruar lojtarët e rinj mund të jetë një zgjidhje për Barcelonën pasi ata kërkojnë të sjellin lojtarë të rinj këtë verë.

Kjo strategji do të jetë thelbësore në një lëvizje për Lautaron, me Barçën të bindur se, nëse ata përfshijnë lojtarë në një ofertë transferimi, Interi do të kishte më shumë të ngjarë të pranonte një marrëveshje.

Barcelona informon Umtitin se është në shitje Barcelona informon Umtitin se është në shitje

Largimet më të vështira

Pagat e mëdha të Coutinhos dhe Dembeles, e lëre më tarifat e tyre të transferimit, i bëjnë ata lojtarë shumë të vështirë për t’i hequr qafe.

Përveç atyre dyve, nuk duhet të jetë shumë e ndërlikuar për të larguar emrat si Semedo, Rakitic, Vidal, Rafinha dhe Tobido.

/Telegrafi/