Kroacia nuk duhet të nënvlerësohet kurrë – pavarësisht se ka një popullsi prej vetëm 3.87 milionë banorësh, ajo është në prag të finales së dytë radhazi në Kampionatin Botëror.

Skuadra e Zlatko Dalic vazhdon të tregojë vendosmërinë dhe cilësinë e tyre pas fitores tronditëse të ndaj Brazilit me penallti të premten, duke vazhduar rekordin e tyre të jashtëzakonshëm në turnetë e mëdhenj.

Pavarësisht se ky është vetëm Botërori i tyre i gjashtë, ata tani kanë arritur në katër finale në tre raste.

Mesfusha e Luka Modric, Mateo Kovacic dhe Marcelo Brozovic (në foto) është një pjesë e madhe e suksesit të tyre.

Dy fitoret e tyre në fazën e eliminimit përmes penalltive në Katar ndaj Japonisë dhe më pas Brazilit vijnë pasi ata arritën në finale në Rusi katër vjet më parë, duke mposhtur Danimarkën, Rusinë dhe Anglinë ose pas kohës shtesë ose penalltive.

Reklama
Reklama

Një pjesë e madhe e suksesit të tyre varet nga një mesfushë e klasit botëror, me Luka Modric, Mateo Kovacic dhe Marcelo Brozovic që tregojnë vazhdimisht aftësinë dhe qëndrueshmërinë e tyre.

Modric është vlerësuar shumë gjatë një karriere të shkëlqyer që ka përfshirë pesë triumfe në Ligën e Kampionëve me Real Madridin, ndërsa Kovacic shihet duke performuar për Chelsean në Ligën Premier çdo javë.

Brozovic theu rekordin e tij të distancës më të madhe të përshkuar nga një lojtar i vetëm në një ndeshje të Kupës së Botës, kur Kroacia mundi Japoninë me mesfushorin që përshkoi një 16.7 km mahnitëse.

Brozovic, i cili gjendet në bazën e mesfushës së kroatëve, gjithashtu ka shijuar një karrierë mbresëlënëse, duke shkëlqyer aktualisht te Interi.

Megjithatë, reprezentuesi me 82 ndeshje herë pas here arrin lartësi të reja, pasi ai theu rekordin e tij në Botëror për më shumë distancë të kaluar nga një lojtar në ndeshjen e tyre të 1/8-ës së finales kundër Japonisë.

Reklama
Reklama

Brozovic përshkoi një 16.7 kilometra mahnitëse gjatë 120 minutave – përpara se të shënonte edhe penalltinë e tij.

Brozovic është një personalitet jashtë fushës dhe jeton shumë larg stilit të jetesës së një futbollisti

Ky ishte 400 metra më shumë se rekordi i mëparshëm – i mbajtur gjithashtu nga Brozovic – gjatë fitores së Kroacisë kundër Anglisë në gjysmëfinale në Rusi katër vjet më parë, kur ai përshkoi 16.3 kilometra.

Kundër Brazilit, ai u mposht në minutën e 114-të, por ai gjithsesi arriti të grumbullojë 15.7 kilometra.

Qëndrueshmëria e tij e palëkundur me të drejtë të bën të besosh se ky është një sportist i stërholluar në krye të lojës së tij – por Brozovic jeton një jetë larg nga jeta konvencionale si futbollist.

Reklama

Kroacia arriti në gjysmëfinalen e Kupës së Botës pasi mposhti Brazilin me penallti në një rezultat tronditës

Këtu, Sportsmail hedh një vështrim në mesfushorin e çuditshëm dhe sesi ai vazhdon të shkëlqejë pavarësisht stilit të tij të jetesës paksa të diskutueshëm.

Reklama

Edhe pse ai është padyshim lojtari më në formë në Botëror, Brozovic është dikush që ka dashuri për alkoolin dhe cigaren.

Ai është i njohur për festimin e fitoreve të mëdha me një cigare dhe një birrë. Për shembull, pasi Kroacia mundi Francën në Ligën e Kombeve gjatë verës, Brozovic u pa duke pirë një puro në dhomën e zhveshjes së “Stade de France”, me një shishe birrë pranë tij.

Brozovic është i njohur për dashurinë e tij ndaj pijeve alkoolike dhe cigareve, duke festuar rregullisht fitoret me to

Kjo erdhi pasi ai gjithashtu u fotografua me shokun e skuadrës së Interit, Alex Cordaz pas fitores së Nerazzurrëve në Kupën e Italisë ndaj Juventusit në maj – me Brozovic duke shijuar sërish një cigare dhe një birrë.

Reklama

Mesfushori është në sezonin e tij të nëntë me Interin pasi ka luajtur për Hrvatski Dragovoljac, Lokomotiva dhe Dinamo Zagreb në vendlindjen e tij dhe ka grumbulluar më shumë se 300 paraqitje për gjigantët italianë.

Reklama

Megjithatë, koha e tij në “San Siro” nuk ka qenë pa incidente, me Brozovic një herë që u largua pasi u nënshtrua gjatë një përplasjeje në Ligën e Evropës me Hapoel Be’er Sheva në vitin 2016, duke çuar në dëbimin e trajnerit të atëhershëm të Interit, Frank de Boer nga skuadra.

Brozovic ka disa tatuazhe në trupin e tij, duke përfshirë një top në anën e majtë të qafës.

Gjatë sezonit 2017-18, ai gjithashtu duartrokiti në mënyrë sarkastike tifozët pasi u sulmua pas një paraqitjeje të dobët kundër Bolognas në Serie A – me mesfushorin të gjobitur për kundërvajtje.

Reklama

Më pas, në vitin 2020, ai u qortua nga klubi kur u ndalua për drejtimin e mjetit në gjendje të dehur pasi u kap nga policia duke kaluar në një semafor të kuq.

Në mënyrë të ngjashme, gjatë Euro 2020, Brozovic u fotografua me çantën e tij të stërvitjes në Kroaci duke blerë cigare vetëm disa orë përpara se vendi i tij të humbiste 5-3 nga Spanja pas kohës shtesë – duke ngritur pikëpyetje mbi stilin e jetës së tij si një futbollist elitar ndërkombëtar.

Reklama

Brozovic ka një tatuazh në dorën e tij që pasqyron pozën e tij të famshme - Epic Brozo, dhe mesfushori feston çdo gol që shënon me këtë gjest specifik.

Nuk janë vetëm alkooli dhe cigaret që mbulojnë polemikën e mesfushorit, me Brozovic madje thuhet se është në qendër të një lidhjeje me gruan e ish-bashkëlojtarit të Interit, Mauro Icardi – megjithëse këto raportime u mohuan nga Wanda Icardi.

Reklama

Brozovic ka gjithashtu disa tatuazhe në trupin e tij, duke përfshirë emrat e dy djemve të tij – Auroa dhe Rafael.

Por, disa janë më pak të shëndetshëm se të tjerët me topin në qafë duke shkaktuar habi mes shokëve të skuadrës pas zbulimit të tij. Në atë kohë, Ivan Perisic thuhet se i tha Brozovicit se ai kishte ‘tejkaluar veten’.

Poza e ka origjinën nga një foto e diskutueshme e postuar nga mesfushori në Instagram

Ai gjithashtu ka një tatuazh specifik në dorën e tij të djathtë – një emotion i një gjesti të dorës në një mjekër, i njohur si ’emoji i fytyrës që mendon’ – një pozë që është bërë sinonim i Brozovic.

Reklama
Reklama

Sa herë që shënon, ai pozon me atë festimin e gishtit të madh në mjekër dhe gishtin tregues duke treguar lart në faqe.

Kjo vjen nga një foto që mesfushori kishte postuar vite më parë në Instagram. Brozovic ishte ulur në një makinë me dy vajza pranë tij dhe pozoi në atë pozicion specifik – shkaktoi një bujë të madhe në internet në atë kohë dhe në vend që të linte polemikat të preknin atë, Brozovic e përqafoi atë.

Marka 'Epic Brozo' është markë tregtare nga Brozovic dhe ai madje hapi një lokal me atë emër

Poza ka fituar emrin e vet – ‘Epic Brozo’ – që është bërë marka e Brozovic dhe ai madje ka mbrojtur termin me të drejtë autori.

Reklama

30-vjeçari hapi më pas një lokal në Goricë të Madhe, pranë vendlindjes së tij në Zagreb, të quajtur ‘Epic Brozo’.

Reklama

Ky lokal, i cili drejtohet nga Brozovic, babai i tij Ivan dhe motra e tij Ema, dihet se është ndërtuar rreth një prej pasioneve të tij kryesore jashtë futbollit – shigjetat – me mesfushorin një adhurues të madh të sportit dhe veçanërisht ngjarjeve të mbajtura në Mbretërinë e Bashkuar, siç është Kampionati Botëror i Shigjetave PDC.

Brozovic është një entuziast i vetë-rrëfyer për NFT-të siç tregohet në profilin e tij në Twitter

I kthyer në fushë, Brozovic është bërë gjithashtu sinonim i një truku të njohur si “Krokodili”.

Kjo u pa për herë të parë në vitin 2018 dhe duket si një pararendës i “përjashtuesit të draftit” tani – kur një lojtar shtrihet nën mur nga një goditje e lirë për të siguruar që mbrojtja mund të kërcejë ende dhe ata nuk do të kapen nëse lojtari bën përpjekjet e tij përgjatë tokës.

Reklama

Në një ndeshje me Barcelonën, Luis Suarez u pa duke rreshtuar një goditje të lirë dhe ndërsa ai shkoi për ta ekzekutuar, Brozovic u hodh në tokë dhe bllokoi topin pasi “muri i gjallë” kishte kërcyer dhe Suarez u përpoq të kapte Interin në befasi.

Brozovic pozon në veshjen e tij krokodili në vitin 2018 me festimin e tij të shënuar të golit

Kjo lëvizje u miratua si “Krokodili” dhe më vonë atë vit, Brozovic pozoi për Halloween me gjuhën në faqe në një rrobë krokodili dhe shfaqi në të njëjtën kohë festimin e tij të golit të famshëm.

Për t’i bërë gjërat edhe më të çuditshme në historinë e Brozovic, ai është gjithashtu një entuziast i madh NFT, me mesfushorin që poston rregullisht në Twitter për dëshirën e tij për të blerë tokenat.

Në fakt, biografia e tij në Twitter thotë: “Marcelo Brozovic, futbollist dhe ungjilltar i kriptomonedhave”, ndërsa tokeni i tij është @brozocrypto.

Ylli i Interit po rikrijonte bllokun e tij të famshëm të goditjes së lirë me rrëshqitje të përdorur kundër Barcelonës

Pavarësisht nga personaliteti i tij më i madh se jeta brenda dhe jashtë fushës, aftësia dhe cilësia e Brozovicit janë të palëkundura dhe nuk do të ishte çudi ta shihje atë në një tjetër paraqitje supreme kundër Argjentinës, pavarësisht se ka luajtur 234 minuta futboll gjatë javës së kaluar.

Edhe pse fillimi i tij i fundit për klubin e tij përpara Kupës së Botës ishte në mes të shtatorit për shkak të një lëndimi në muskuj, Brozovic nuk ka treguar asnjë shenjë ngadalësimi në Katar.

Një Argjentinë e frymëzuar nga Lionel Messi pa dyshim shkon në gjysmëfinalen e së martës si favorit, por pak do ta kalonin skuadrën e Dalic duke shkaktuar një tjetër shqetësim, me partnerin e Brozovic në mesfushë, Modric, që këmbëngul se natyra e dobët është diçka që ata e përqafojnë.

Brozovic mund të ketë qenë nën hijen e kolegëve të tij në mesfushë në fushë, por personaliteti i tij i pafrenuar ka siguruar që ai të ketë pushtuar shumë ballina të mediave ndërkombëtare. /Telegrafi/

Brozovic sërish pozon pranë pishinës me gjestin e tij të njohur në pozicionin e tij 'Krokodili'