LAJMI I FUNDIT:

Një burrë në Angli zbuloi një monedhë ari mesjetare me vlerë prej 878,000 dollarë në ditën e parë që provoi detektorin e tij të ri metalik

Një burrë në Angli zbuloi një monedhë ari mesjetare me vlerë prej 878,000 dollarë në ditën e parë që provoi detektorin e tij të ri metalik

Kur lindën fëmijët e tij, Michael Leigh-Mallory hoqi dorë nga pasioni i tij për zbulimin e metaleve.

Reklama

Por tani, 10 dhe 13 vjeç, ata e inkurajuan atë të merrej sërish me këtë gjë, shkruajnë mediat britanike, përcjell Telegrafi.

Dhe në ditën e parë që përdori detektorin e tij të ri metalik, ai gjeti monedhën më të vjetër të arit në Angli, që daton në shekullin e 13-të.

“… Ishte një ditë e mirë, me diell dhe brenda 15 minutash gjeta monedhën. E dija se ishte ari, por nuk e dija se sa e rëndësishme ishte”, ka thënë Leigh-Mallory për The Guardian.

Ekologu dhe historiani amator 52-vjeçar kishte gërmuar qindarkën e rrallë të arit ndërsa shkëlqente në një fushë në Devon, Anglia Jugperëndimore dhe u këshillua ta çonte në Muzeun Britanik.

Më pas u zbulua se ishte një nga vetëm tetë të tilla që ekzistojnë, dhe i fundit u gjet 260 vjet më parë, sipas The Metro.

Monedha jo vetëm që i solli gëzim të jashtëzakonshëm Leigh-Mallory dhe familjes së tij, por edhe një çmim rekord prej 540,000 £ – me tarifa shtesë që kapin totalin prej 648,000 £ (878,778 dollarë) – kur monedha u shit në ankandet e Spink and Sons në Londër, javën e kaluar.

Spink tha për Insider se çmimi i shitjes e bëri atë monedhën më të vlefshme të shitur ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ishte një koleksionist privat që e bleu atë, thonë raportet.

Sidoqoftë, ai do të ndajë fitimet e gjetjes me pronarin e tokës.

“Paratë do të vendosen për të ardhmen e fëmijëve të mi, të cilët tregojnë të njëjtin pasion për historinë tonë si unë. Në fakt, u detyrohem atyre që e gjeta monedhën në radhë të parë, pasi ata ishin frymëzimi im për të bërë kërkime”, shtoi Leigh-Mallory. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Me bluza me shkronjën “Z” dhe imazhin e kriminelëve të luftës, në Mal të Zi u mbajt një tubim “në mbështetje të serbëve në Kosovë”

Mali i Zi
Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Fëmijët e kreut të Wagnerit rus filmohen duke kënduar: Jemi elitë, ndërsa të tjerët kërkojnë lëmoshë dhe pastrojnë dyshemetë

Evropa
Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

Botë
Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

Amerika
Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Mediat ruse: Rusia ka humbur mbi 2000 tanke në Ukrainë

Evropa
Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Hungaria liroi 777 të burgosur serbë, rumunë dhe nacionalitete të tjera

Evropa
Kalo në kategori