LAJMI I FUNDIT:

Nis punimet Samiti i Ligës Arabe, në fokus Siria dhe Palestina

Nis punimet Samiti i Ligës Arabe, në fokus Siria dhe Palestina

Liderët e vendeve arabe kanë nisur sot punimet në kuadër të Samitit vjetor i cili këtë vit mbahet në qytetin saudit Dhahran.

Reklama

Në mbledhjen e sivjeme, e cila po mbahet vetëm një ditë pas sulmeve të SHBA-ve, Francës dhe Britanisë mbi Sirinë, marrin pjesë gjashtëmbëdhjetë liderë arabë, të cilët në fokus të bisedimeve do të kenë konfliktin sirian, çështjen e Palestinës, dhe ndërhyrjen e supozuar iraniane.

Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë kërkon vendosjen e dialogut për zgjidhjen e problemeve
Lexo po ashtu Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë kërkon vendosjen e dialogut për zgjidhjen e problemeve

Të shtunën, ombrella e këtij samiti, Liga Arabe, tha se samiti nuk do të diskutojë mbi krizën e Gjirit, e cila u shkaktua nga ndërprerja e marrëdhënieve diplomatike mes katër shteteve arabe dhe Katarit, me akuza në adresë të Dohas se mbështet terrorizmin, shkruan AA.

Samiti i së dielës, vjen tre muaj pas njohjes amerikane të Jerusalem për kryeqytet të Izraelit, një veprim që ngjalli zemërimin e botës arabe, por edhe kundërshtimin e pjesës tjetër të botës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Si përgatiten snajperistët

Si përgatiten snajperistët "Fantazmë" të Ukrainës drejt një misioni luftarak

Evropa
Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Evropa
Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Evropa
Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Evropa
Kalo në kategori