LAJMI I FUNDIT:

Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë kërkon vendosjen e dialogut për zgjidhjen e problemeve

Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë kërkon vendosjen e dialogut për zgjidhjen e problemeve

Unioni Botëror i Dijetarëve Myslimanë u bëri thirrje liderëve që marrin pjesë në Samitin e 29-të të Ligës Arabe, që organizohet në qytetin Zahran të Arabisë Saudite, për të zhvilluar një plan gjithëpërfshirës për të arritur në pajtim në botën arabe dhe të vendosin dialog të civilizuar për zgjidhjen e problemeve.

Reklama

Unioni në mesazhin e publikuar para fillimit të Samitit që do të mbahet nesër vë theksin në nevojën për të marrë përsipër përgjegjësi për zgjidhjen e problemeve të botës islame dhe për përgatitjen e një plani real për shpëtimin e Jerusalemit dhe Mesxhid-i Aksas.

Në mesazh, ku vihet theksi që në vend se të përkrahen armiqtë dhe aleatët, të shpenzohen miliardat dhe të humben kot burimet e vendeve për t’i kënaqur ata, duhet të përkrahet rezistenca legjitime, në lidhje me forcat ushtarake të vendeve u tha se “Ushtritë myslimane dhe arabe janë formuar për të luftuar kundër armiqve, e jo për të zhvilluar luftëra brenda vendit dhe për t’i shkatërruar popujt”.

Samiti i Ligës Arabe, i planifikuar për tu mbajtur në mars ishte shtyrë për 15 prill për shkak të zgjedhjeve presidenciale në Egjipt.

Në Samitin e Ligës Arabe, i cili mbahet në qytetin Zahran për shkak të mundësisë së sulmeve të huthive me raketa balistike, do të mbahen 7 mbledhje, ku do të diskutohet për çështjet e Palestinës, Sirisë, Jemenit, Libisë, luftën kundër terrorit, ndërhyrjet e Iranit dhe për mosmarrëveshjet e brendshme të botës arabe. /TRT /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Pjesëtarët e Wagnerit zënë rob nënkolonelin rus, pretendojnë se urdhëroi vendosjen e minave për t’i hedhur në erë luftëtarët e Prigozhinit

Evropa
Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Kontrata e publikuar nga Sky News, kjo është prova e parë që Irani po i shet Rusisë municion për luftën në Ukrainë

Evropa
U raportua për ‘shpërthim’ në Washington, autoritetet thonë se aeroplani ushtarak shkaktoi zhurmën e madhe

U raportua për ‘shpërthim’ në Washington, autoritetet thonë se aeroplani ushtarak shkaktoi zhurmën e madhe

Amerika
Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska

Dy dronë bien në një autostradë në jug nga Moska

Evropa
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Kalo në kategori