LAJMI I FUNDIT:

Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Ish-kandidatja për presidente të SHBA-ve, Nikki Haley, ka shkruar “jepuni fund” në një raketë izraelite ndërsa vizitoi Izraelin mes shqetësimeve në rritje për luftën kundër Hamasit në Gaza, shkruan Daily Express.

Haley, e cila u mund nga Donald Trump në garën për kandidatët republikan për president të SHBA-ve, vizitoi kufirin verior të Izraelit të martën, ndërsa tha: “Amerika qëndron në krah të Izraelit. Izraeli po lufton sot armiqtë e SHBA. Mos u ndalni derisa të fitoni”, transmeton Telegrafi.

Ajo u shoqërua nga ish-ambasadori izraelit në OKB dhe anëtari aktual i Knesset, Danny Danon, i cili shtoi: “Situata në veri është e patolerueshme dhe nuk mund të vazhdojë”.

“Izraeli duhet të marrë iniciativën dhe të ndryshojë ekuacionin. Banorët e Tiros dhe Sidonit do të evakuojnë shtëpitë e tyre dhe banorët e veriut do të kthehen në shtëpitë e tyre”, shtoi ai

Haley u fotografua gjithashtu duke shkruar në një raketë të destinuar për në Gaza: “Jepuni fund! Amerika e do Izraelin!”

Mbështetja e saj për Izraelin vjen pasi vendi dhe kryeministri i izraelit Benjamin Netanyahu, vihen nën vëzhgim në rritje për trajtimin e luftës.

Pavarësisht se është kërkuar nga presidenti amerikan Joe Biden dhe aleatët e tjerë që të mos sulmojnë Rafahun, në veri të Gazës, IDF ka vazhduar me sulme shkatërruese ditët e fundit.

Të hënën, Netanyahu pranoi se një sulm ajror në Rafah që vrau dhjetëra ishte një “gabim tragjik” pasi thuhet se u vranë 45, përfshirë gra dhe fëmijë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Çfarë tha Stoltenberg teksa theksoi se NATO është në bisedime për t’i vënë armët bërthamore në gjendje gatishmërie?

Botë
Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Si dhe pse përplasen tufat e shpendëve me aeroplanët?

Botë
Shpërthim i madh në qytetin rus

Shpërthim i madh në qytetin rus

Evropa
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Autoritetet gjermane japin detaje rreth “konfiskimit më të madh të drogës së klasit A që Evropa ka parë ndonjëherë”

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Kalo në kategori