LAJMI I FUNDIT:

Nikki Haley fiton në Vermont, mund Donald Trumpin

Nikki Haley fiton në Vermont, mund Donald Trumpin

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, ka arritur të sigurojë një fitore befasuese në Super të Martën, duke arritur të mund Donald Trumpin në Vermont.

Kjo fitore shënon të parën në 15 shtetet e Super të Martës, ku republikania e parë grua ka arritur ta bëjë këtë, transmeton Telegrafi.


E fitoren e vetme të cilën Haley e kishte arritur deri mbrëmë ishte ajo në Columbia, një rajon i njohur vazhdimisht për mbështetjen e madhe ndaj kandidatëve Demokratë në garën presidenciale, ku një rast i ngjashëm është edhe në Vermont.

Ndërsa fitorja e papritur e Haleyt nuk e pengon ndjeshëm trajektoren e Trump drejt sigurimit të nominimit republikan, mund të inkurajojë donatorët e saj që të vazhdojnë të mbështesin fushatën e saj të dobët.

Kjo fitore tregon një fraksion të vogël por të zëshëm anti-Trump brenda partisë.

Si rivali i fundit i madh i Trumpit që mbetet në fushën e parë dikur të mbushur me njerëz, Haley ka intensifikuar kritikat ndaj ish-presidentit, duke thënë se emërimi i Trump do të çonte në humbje ndaj presidentit Joe Biden në zgjedhjet e nëntorit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Bosnja
Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Botë
Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Botë
Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Evropa
Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Evropa
Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Botë
Kalo në kategori