LAJMI I FUNDIT:

Nicolas Cage nuk u pagua për filmin që i solli çmimin Oscar

Nicolas Cage nuk u pagua për filmin që i solli çmimin Oscar
(Foto: Screenshot/MGM)

Nicolas Cage nuk është paguar për filmin “Leaving Las Vegas”, i cili ia solli çmimin Oscar. Kështu ka bërë të ditur regjisori Mike Figgis.

Reklama

Filmi u shfaq në vitin 1995 dhe u bazua në romanin e vitit 1990 të John O’Brien me të njëjtin emër. Në film luajtën gjithashtu Elisabeth Shue dhe Julian Sands.

Në të flitet për skenaristin hollivudian, Ben Sanderson (Nicolas Cage), i cili humbi gjithçka për shkak të alkoolizmit.

Ai vendosi të shkonte në Las Vegas dhe të dehej deri në vdekje. Gjatë rrugës  takoi një prostitutë (Elisabeth Shue) që ia ndryshoi jetën.

Cage fitoi një Oscar dhe një Golden Globe për aktorin më të mirë, ndërsa Figgis u nominua për regjisorin më të mirë. Pavarësisht suksesit të madh, të dy nuk arritën të fitonin asgjë.

Në një intervistë për The Hollyëood Reporter, regjisori deklaroi se buxheti i filmit ishte katër milionë dollarë. Megjithatë, ai nuk i mbajti mëri kompanisë së prodhimit. Filmbërësi mendon se procesi i xhirimit ishte aq i mrekullueshëm, saqë do t’i përsëriste të gjitha edhe pse nuk ishte paguar. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Magazina
Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Avokatja e Depp flet për raportet me aktorin pas përfundimit të gjyqit

Avokatja e Depp flet për raportet me aktorin pas përfundimit të gjyqit

Magazina
Kalo në kategori