LAJMI I FUNDIT:

Nëse nuk e zieni orizin në këtë mënyrë, shëndeti juaj rrezikohet!

Nëse nuk e zieni orizin në këtë mënyrë, shëndeti juaj rrezikohet!

Shkencëtarët konstatojnë që për shkak të toksinave industriale dhe pesticideve në tokë,  në oriz gjenden sasi të mëdha arseni!

Reklama

Jeni të bindur që jeni adhurues i vërtetë dhe në përgatitjen e recetave të thjeshta të kuzhinës nuk mund të gaboni?

Mbase edhe gaboni, sepse, në të vërtetë, si duket, shumica nesh gabimisht e zien orizin.

Hedhja e më shumë ujë, apo lënia gjatë natës në ujë, është mënyra më e mirë që nga orizi të hiqen të gjitha shenjat e helmit arsen, theksojnë ekspertët.

Arseni bie në mikroelemente dhe konsiderohet si një nga helmet më të forta. Sidomos vjen si kërcënim nga uji, përmes perimeve të trajtuara me pesticide, preparatet për pastrim, në ngjyra dhe llak.

Ekspozimi ndaj këtij helmi lidhet me shumë probleme me shëndetin, si sëmundjet e zemrës, diabet dhe kancer.

Si ta zieni në mënyrë të dejtë orizin:

– E lini në ujë gjatë natës;
– Ditën vijuese e shpëlani, derisa uji të mos jetë kristal i pastër;
– Orizin e derdhni në enë për gatim, hidhni ujë, ena të jetë plot me ujë;
– Shtoni pak kripë dhe përzieni mirë në temperaturën më të lartë;
– Kur uji të vlojë, zvogëloni temperaturën, e mbuloni dhe e zieni edhe për 10 minuta.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Ushqimet që kanë të njëjtin efekt sikurse VIAGRA!

Ushqimet që kanë të njëjtin efekt sikurse VIAGRA!

Shëndetësi
Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës

Gabimi i pavetëdijshëm kur zgjidhni mëngjesin që kontribuon në shtimin e peshës

Të njohim produktet
Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Shëndetësi
Ngjyra e urinës tregon gjithçka që duhet të dini për shëndetin tuaj

Ngjyra e urinës tregon gjithçka që duhet të dini për shëndetin tuaj

Shëndetësi
Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit

Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit

Shëndetësi Lajme
Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Shëndetësi
Kalo në kategori