LAJMI I FUNDIT:

Në Kushtetutën e Maqedonisë do të hyjnë 6 popuj

Në Kushtetutën e Maqedonisë do të hyjnë 6 popuj

Grupi i ekspertëve për ndryshimet kushtetuese përfundoi punën me finalizimin e propozim nismës dhe draft amendamenteve për ndryshimet kushtetuese.. Pas debatit 8 orësh kryetarja e këtij grupi Margarita Caca Nikollovska informoi se propozimi i grupit të punës është që në Kushtetutë të hyjnë 6 popuj. Propozimi është miratuar njëzëri.

Reklama

“Pas popullit boshnjak, shtohen fjalët populli bullgar, kroat, malazez, slloven, populli hebre, populli egjiptian”, deklaroi Margarita Caca Nikollovska, kryetare e grupit të punës.

Përveç preambulës ndryshime parashikohet të ketë edhe në pjesën normative të Kushtetutës, në të cilën flitet për diasporën dhe Komitetin për Marrëdhënie Midis Bashkësive. Nikollovska konfirmoi se propozimi i grupit ka të bëjë vetëm me ndryshimet që dalin nga korniza negociuese midis Shkupit dhe Brukselit. Sipas saj në tryeze ka pasur propozime që të zëvendësohet 20 përqindëshi me gjuhën shqipe, por për këtë çështje nuk është hyrë në debat thelbësor, pasi grupi i punës është fokusuar në detyrën bazë. Në pyetjen nëse në të ardhmen është i mundur zëvendësimi i 20 përqindëshit, Nikollovska u përgjigj.

“Kushtetuta gjithsesi do të hapet. Dashtë zoti që të hapet Kushtetuta para anëtarësimit në BE dhe atëherë do të ketë me siguri edhe propozime të tjera, të cilat njerëz të caktuar konsiderojnë se duhet të jenë në Kushtetutë”, shtoi Margarita Caca Nikollovska, kryetare e grupit të punës.

Pritet që propozim nisma të kalojë në seancë qeveritare, ndërsa më pas draft amendamentet të dorëzohen në Kuvend. Nikollovska porositi që deputetët t’i pranojnë propozim ndryshimet, për siç tha shteti të mund ta përmbush qëllimin strategjik për anëtarësim në BE. /Alsat.mk

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Kalo në kategori