LAJMI I FUNDIT:

Në Izrael zbulohen eshtra të fëmijës, supozohet se janë të vjetër mbi 1.5 milion vjet

Në Izrael zbulohen eshtra të fëmijës, supozohet se janë të vjetër mbi 1.5 milion vjet

Në Izrael janë gjetur eshtra të njeriut mbi 1,5 milion vjet të vjetra, për të cilat shkencëtarët pretendojnë se është dëshmia më e re se në këtë rajon të botës ka ekzistuar njerëzimi qysh moti.

Reklama

Një grup arkeologësh nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara gjetën eshtrat të një fëmije, që para më shumë se 1,5 milionë vite jetoi në luginën e Jordanisë, transmeton Telegrafi.

Fjala është për një fëmijë të moshës 6 deri në 12-vjeç, kurse bëhet fjalë për eshtrat të pjesës së poshtme të boshtit kurrizor.

Me këtë hulumtim është konstatuar se fëmija ishte më i gjatë sesa një fëmijë mesatar dhe ngjante me një të rritur – pra afro 1,8 metra.

Megjithatë, gjatësia e tij ishte e ngjashme me banorët e lindjes së Afrikës. Siç raporton Times of Israel, kjo është dëshmia më e re për ekzistimin e njeriut, përkatësisht i dyti më i vjetër jashtë Afrikës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Serbia
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Evropa
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Zelensky: Ukraina në pritje të marrëveshjeve përfundimtare për dorëzimin e aeroplanëve F-16

Evropa
Sulm në Virginia, 19-vjeçari me katër armë qëlloi mbi turmën gjatë ceremonisë së mbrëmjes së maturës – vriten dy persona dhe plagosen pesë tjerë

Sulm në Virginia, 19-vjeçari me katër armë qëlloi mbi turmën gjatë ceremonisë së mbrëmjes së maturës – vriten dy persona dhe plagosen pesë tjerë

Amerika
Kalo në kategori