Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel diskutuan gjithashtu për Ballkanin Perëndimor.

Merkel po qëndron tash e sa ditë në Uashington, në një vizitë të fundit si kancelare në Uashington.

Osmani falënderon Biden dhe Merkel: Së bashku do të kundërshtojmë ata që përpiqen të destabilizojnë rajonin tonë Osmani falënderon Biden dhe Merkel: Së bashku do të kundërshtojmë ata që përpiqen të destabilizojnë rajonin tonë

“Ne diskutuam gjithashtu rëndësinë e integrimit të mëtejshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor në institucionet evropiane”, tha Biden në një konferencë të përbashkët shtypi, siç u botua në faqen e Shtëpisë së Bardhë.

Ai shtoi se ata gjithashtu folën për mbështetjen për sovranitetin e Ukrainës, si dhe mbrojtjen e aleatëve amerikanë në krahun lindor të NATO-s nga, siç tha ai, agresioni rus.

Biden dhe Merkel dështuan të zgjidhin një mosmarrëveshje rreth tubacionit të gazit Nord Stream 2 të Rusisë, por ranë dakord që Moska nuk duhet të lejohet të përdorë burimin e energjisë si një armë presioni ndaj fqinjëve.

Për çka biseduan Biden dhe Angela Merkel në Uashington? Për çka biseduan Biden dhe Angela Merkel në Uashington?

Biden gjithashtu theksoi se Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara nuk do të devijojnë nga parimet demokratike dhe të drejtat universale të njeriut, në kundërshtim, siç pretendon ai, ndaj lëvizjeve të ndërmarra nga Kina. /Telegrafi/