Napoli postoi një video emocionuese duke kujtuar disa nga momentet më të mira të Dries Mertens për klubin pasi largimi i tij u konfirmua të shtunën.

Sulmuesi belg kaloi nëntë vjet me Napolin pasi mbërriti në 2013 nga PSV Eindhoven dhe vazhdoi të bëhej një nga lojtarët më të rëndësishëm në klub.

Mertens kaloi legjendat si Diego Maradona dhe Marek Hamsik për t’u bërë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Napolit.

Dashuria e Mertens për Napolin nuk ishte e kufizuar në fushë dhe ai u zhyt me kënaqësi në kulturën e famshme të qytetit.

Kontrata e 35-vjeçarit skadoi në fillim të këtij muaji dhe pavarësisht dëshirës së tij për të qëndruar, Napoli nuk arriti të binte dakord për një marrëveshje të re me të.

Reklama
Reklama

Në fund, palët vendosen të ndërpresin bashkëpunimin dhe tashmë Napoli i ka postuar një video emocionuese duke i kujtuar momentet më të mira të Mertens me fanellën e kaltër.

Mertens largohet si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për Napolin me 148 gola, ndërsa pas tij mbesin Lorenzo Insigne (122 gola), Hamsik (120 gola) dhe Maradona (114). /Telegrafi