Rafa Nadal është tërhequr nga pjesa e mbetur e Kupës Laver për arsye personale pas mikut dhe rivalit të tij partner Roger Federer në një ndeshje dyshe që sinjalizoi edhe pensionimin e zviceranit nga tenisi.

Fotografitë dhe videot e spanjollit dhe zviceranit legjendar – të cilët ndanë një nga rivalitetet më tërheqëse të tenisit – të ulur në një karrige dhe duke qarë pasi u bashkuan për “Team Europe” në një humbje në dyshe në “O2 Arena” të Londrës të premten u bënë virale në mediat sociale.

Nadal, i cili ka fituar një rekord 22 titujsh Grand Slam për meshkuj, tha më vonë se një pjesë e rëndësishme e tij po largohej gjithashtu nga turneu me pensionimin e Federer.

Nga lamtumira e Federer, as Nadal nuk ia doli t'i mbante lotët Nga lamtumira e Federer, as Nadal nuk ia doli t'i mbante lotët
Reklama

“Rafael Nadal u tërhoq për arsye personale. Ai do të zëvendësohet nga Cameron Norrie”, thanë organizatorët e turneut të shtunën.

Reklama

Nadal gjithashtu është në pritje të fëmijës së tij të parë me gruan Mery Perello së shpejti, por bëri udhëtimin në Londër për të luajtur së bashku me Federerin në daljen e fundit profesionale të maestros zviceran.

Federer u zëvendësua nga italiani Matteo Berrettini në “Team Europe”, të cilët barazuan 2-2 me Team Ëorld pas ndeshjeve të ditës së parë. /Telegrafi/