LAJMI I FUNDIT:

Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Mushkonjat tërhiqen nga aroma e këmbëve të palara, por edhe nga disa sapunë

Mushkonjat më së shumti tërhiqen nga aromat e pakëndshme si djersa dhe era e këmbëve

Reklama

Dushi dhe trajtimi i sëmundjeve të lëkurës së këmbëve mund të mbrojnë përkohësisht nga pickimi i mushkonjave.

Pavarësisht shumë betejave të fituara, njerëzimi ende nuk e ka fituar luftën kundër mushkonjave. Shumë prej tyre mbyllen në shtëpitë e tyre dhe piknikët në natyrë janë gjëja e fundit në mendjen e tyre.

Me këtë temë është marrë edhe Deutsche Welle, e cila ka paralajmëruar se mushkonjat mund të transmetojnë shkaktarë të shumë sëmundjeve, transmeton Telegrafi.

Kjo është pikërisht arsyeja pse shkencëtarët po përpiqen zgjidhin enigmën pse lëkura e njeriut është kaq tërheqëse për to.

Njohuritë e reja rreth asaj se çfarë pëlqejnë dhe çfarë nuk pëlqejnë mushkonjat mund të ndihmojnë në zhvillimin e mjeteve më efektive të mbrojtjes nga mushkonjat, dhe rrjedhimisht sëmundjeve që ato bartin.

istock

Mushkonjat pëlqejnë dyoksidin e karbonit

Dihet se mushkonjat reagojnë ndaj dyoksidit të karbonit që nxirret dhe ekskretohet përmes lëkurës. Sa më shumë dyoksid karboni të nxjerrë ose nxjerrë dikush, aq më shumë ka të ngjarë të pickohet. Ka edhe rezultate të studimeve të vogla të kryera së fundmi, rëndësia e të cilave është e kufizuar, por janë ende të mirëseardhura.

Mushkonjat e duan erën e djersës dhe këmbët e pista

Hulumtimi i botuar në revistën Current Biology tregon se si era e trupit ndikon në tërheqjen e një personi ndaj mushkonjave. Hulumtimi u krye nga ekspertët e Universitetit Johns Hopkins në Baltimore. Hulumtimi përfshiu vetëm një specie mushkonjash, Anopheles gambiae, e cila jeton kryesisht në Afrikë dhe luan një rol të rëndësishëm në transmetimin e malaries.

Mushkonjat tërhiqen më shumë nga njerëzit që kanë erë të pakëndshme, d.m.th., zakonisht kanë erë djerse nga lëkura ose këmbët e tyre. Prandaj, dushi, larja ose trajtimi i sëmundjeve të lëkurës së këmbëve mund të mbrojnë së paku përkohësisht nga pickimi i mushkonjave, tregoi hulumtimi.

Mushkonjat e urrejnë erën e eukaliptit

Më pak tërheqës për këta gjakpirës ishin njerëzit që aplikonin aromën e eukaliptit, e njohur edhe si 1,8-cineole, në trupin e tyre. Kjo aromë përdoret në larjen e gojës, pikat e kollës ose produktet kozmetike.

Ju mund të bëni një sprej kundër mushkonjave duke përzier dy përbërës të thjeshtë të kuzhinës
Lexo po ashtu Ju mund të bëni një sprej kundër mushkonjave duke përzier dy përbërës të thjeshtë të kuzhinës

I pëlqejnë disa aroma artificiale, disa nuk i durojnë dot

Në një studim tjetër të kryer nga shkencëtarët e Virginia Tech, u analizua ndikimi i larjeve të lëngshme dhe të ngurta të trupit, le t’i quajmë thjesht – sapunë. Dhe vetëm pesë persona morën pjesë në atë studim – një person që nuk lahej dhe katër që aplikuan kombinime të katër llojeve të ndryshme të sapunit. U përdor një lloj mushkonjash – mushkonja tigër egjiptiane Aedes aegypti.

Tre nga katër sapunët e testuar tërhoqën mushkonjat më shumë sesa mostrat e erës së njerëzve të testuar që nuk laheshin. Shtrirja e asaj tërheqjeje ndryshonte nga personi në person. Mushkonjat nuk e pëlqejnë erën e arrës së kokosit dhe bajameve, ndërsa pëlqejnë aromën e manushaqes, ananasit.

Pse kafshojnë mushkonjat?

Vetëm mushkonjat femra kafshojnë njerëzit dhe kafshët. Gjaku është veçanërisht i rëndësishëm për femrat, sepse është i pasur me proteina dhe lëndë ushqyese të tjera që janë të nevojshme për krijimin dhe zhvillimin e vezëve pas fekondimit. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Elita Plus
Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Shëndetësi
Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

Shëndetësi
Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Të njohim produktet
Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve

Migrena – vitaminat dhe mineralet që t’i përdorni në vend të ilaçeve

Nutricion
Kalo në kategori