LAJMI I FUNDIT:

Mungesa e gjumit e lodhë tepër trurin, e ulë tepër përqendrimin dhe prireni të bëni më shumë gabime

Mungesa e gjumit e lodhë tepër trurin, e ulë tepër përqendrimin dhe prireni të bëni më shumë gabime

Nëse ndiheni sikurse nuk jeni duke menduar aq mprehtë pas një nate a gjumë, atëherë hulumtimet thonë se nuk jeni duke imagjinuar asgjë.

Reklama

Ndikimet mendore të mungesës së gjumit janë shumë më serioze sesa ç’është besuar më parë, transmeton Telegrafi.

Hulumtimet kanë treguar se mungesa e gjumit i dyfishon shanset për të bërë gabime në punë, e trefishon numrin e gabimeve në përqendrim, etj.

Personat që bëjnë pak gjumë duhet të kushtojnë vëmendje në pothuajse çdo gjë që bëjnë sepse thjesht nuk mund t’i besojnë vetes se nuk do të bëjnë gabime të çmueshme.

Shpeshherë – siç janë rastet kur janë duke vozitur – këto gabime mund të kenë pasoja tragjike. /telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Shtatë lloje frutash që përmbajnë një përqindje të lartë kalciumi: Një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm

Të njohim produktet
Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Si ndikon puna e zorrëve dhe shëndeti i mikrobiomës në zhvillimin e disa sëmundjeve autoimune

Shëndetësi Lajme
Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Shëndetësi
A duhet të shqetësoheni nëse nuk po përjetoni efekte anësore nga vaksina Pfizer?

A duhet të shqetësoheni nëse nuk po përjetoni efekte anësore nga vaksina Pfizer?

Shëndetësi Lajme
A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

A mundet hunda artificiale të “nuhasë” sëmundjet, si dhe ushqimin e prishur?

Shëndetësi Lajme
Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj çdo ditë

Të njohim produktet
Kalo në kategori