LAJMI I FUNDIT:

A mund ta kaloni këtë provë të CIA-s për të treguar kohën e saktë?

A mund ta kaloni këtë provë të CIA-s për të treguar kohën e saktë?

A keni fantazuar gjithmonë se si mund të bëheshit një agjent sekret? Atëherë do të bënit mirë ta kalonit këtë sfidë të CIA-s duke treguar sa është ora, pa asnjë orë.

Reklama

Agjencia Qendrore e Inteligjencës Amerikane postoi testin e ndërlikuar në Twitter, duke u kërkuar përdoruesve të parashikojnë orën nga skena e paqartë e dimrit, transmeton Telegrafi.

Rrugët e akullta, autobusët shkollorë me dëborë dhe bredhat me gjelbërim të përhershëm që bënin hije të gjata ishte gjithçka që agjencia dha për këtë test.

Megjithëse shërbimi i famshëm i spiunazhit dha pak ndihmë, duke ngushtuar mundësitë në 7 të mëngjesit, 11 të mëngjesit ose 3 të pasdites.

Shumica prej përdoruesve menduan saktë, pra ora 7 e mengjesit, por siç shkruajti vet CIA, kjo nuk garanton punën.

Megjithëse pyetja në Twitter duket pak argëtuese, nxjerrja e të dhënave nga fotot e paqarta formon një pjesë thelbësore të mbledhjes së inteligjencës – dhe përdoret nga studiuesit e inteligjencës në të gjithë botën.

CIA ka qenë e njohur për rekrutimin e ‘spiunëve’ të mundshëm në mënyra të pazakonta: ata kanë një seksion në faqen e tyre të internetit për tërheqjen e adoleshentëve në agjenci. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Interesante
Lëre që u rrëzua dhe u lëndua derisa vraponte në “treadmill”, 26-vjeçarja nga Illinois mbeti edhe pa rroba – pamjet bëhen virale

Lëre që u rrëzua dhe u lëndua derisa vraponte në “treadmill”, 26-vjeçarja nga Illinois mbeti edhe pa rroba – pamjet bëhen virale

Fun
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Ulkonja e zbuluar në Kaliforni është vetëm e dyta në 100 vitet e fundit

Interesante
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
Kalo në kategori