LAJMI I FUNDIT:

Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën – përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Momenti kur një numër varkash me forca speciale ukrainase ‘pushtojnë’ Krimenë, natën – përpara përleshjes së përgjakshme me armë me rusët

Komandot speciale ukrainase kanë sulmuar Krimenë në një aksion të guximshëm gjatë natës përpara një beteje të përgjakshme me armë.

Sipas The Sun, përcjell Telegrafi, pamjet e jashtëzakonshme me dron treguan një flotë varkash të Ukrainës duke u nisur drejt gadishullit të pushtuar nga Rusia.

Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat
Lexo po ashtu Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Dhe pamjet – të shpërndara nga Drejtoria kryesore e Inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës – tregoi trupat që bënin udhëtimin rreth 350 kilometrash përtej Detit të Zi nga Vylkove.

Ukraina tha se njësitë speciale zbarkuan në gadishull dhe “shkaktuan dëme zjarri mbi pushtuesit e Moskës”, duke shtuar: “Krimea do të jetë ukrainase! Lavdi Ukrainës!”.

Andriy Yusov, zëdhënësi i inteligjencës ushtarake të Kievit, tha se kishte “shumë të vdekur” pas një përleshjeje të ashpër me armë – dhe Rusia pretendoi se kapi një nga luftëtarët ukrainas.

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij
Lexo po ashtu Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

“Ka pasur një betejë me pushtuesit rusë, ka shumë të vdekur dhe të plagosur në mesin e personelit të pushtuesve”, citohet të ketë thënë Yusov.

Ukraina ka luftuar për të rimarrë Krimenë gjatë pushtimit të Putinit – por sulmet janë intensifikuar ndërsa Kievi zotohet të rimarrë gadishullin, të cilin Moska e aneksoi në vitin 2014. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
BE-ja miraton ligjin për të

BE-ja miraton ligjin për të "restauruar" 20 për qind të tokës dhe detit të bllokut deri në fund të dekadës

Evropa
Kalo në kategori